Vreme.mk - Дознај на Време.

Техно

Ova e новиот Renault 4, ЛЕГЕНДАТА Е ДИЗАЈНИРАНА КАКО ВСЕЛЕНСКО ВОЗИЛО

3.12.2022
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

На саемот за автомобили во Париз, Renault претстави модерна реинтерпретација на „четворката“, иако во форма на концепт. Трофејот Renault 4EVER со робустен изглед е целосно електричен SUV од Б-сегментот кој е подготвен за производство.

Тркалата се со дијаметар од 19 инчи со футуристички дизајн и интегрирани компресори, кои го менуваат притисокот на воздухот во гумите за теренски по потреба. Засилената суспензија има клиренс од 200 mm.

Од Renault велат дека R5 supermini и R4 SUV ќе бидат електричните еквиваленти на Clio и Captur. Засега не се објавени информации за вградената батерија во подот и самиот електричен погон.

Сепак, потврдено е дека сериската верзија ќе се базира на продолжената CMF-BEV платформа и ќе се произведува во северна Франција.

Модуларната платформа ќе биде основа и за супермини Renault 5, варијантата Alpine hot hatch A5 и Nissan Micra.

Renault се надева дека сериската верзија на 4EVER ќе го повтори комерцијалниот успех на оригиналниот R4, кој продаде повеќе од осум милиони единици во 100 земји во текот на три децении (1961-1992).

Покрај каросеријата SUV, 4EVER ќе може да се пофали и со карго варијанта инспирирана од Renault 4 Fourgonette, како што беше навестено во официјалниот тизер објавен минатата година.

Ќе дознаеме повеќе детали како што ќе се приближиме до нивното лансирање на пазарот.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ