Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Спорт
Касемиро и Варан во „пакет“ во Саудиска Арабија?

Касемиро и Варан во „пакет“ во Саудиска Арабија?

8 декември 2023

Рафаел Варан и Касемиро би можеле да бидат продадени во јануари како дел од големата „чистка“ на Манчестер Ј. која ја најавил и самиот менаџер, Ерик тен Хаг. „Црвените ѓаволи“ се соочуваат со потенцијална елиминација од Лигата на шампион
Наполи поразен во Торино: Гати повторно е талисманот на Јувентус (ВИДЕО)

Наполи поразен во Торино: Гати повторно е талисманот на Јувентус (ВИДЕО)

8 декември 2023

Фудбалерите на Јувентус го совладаа Наполи во големото дерби на 15. коло во Серија А. „Старата Дама“ на домашен терен вечерва славеше со 1:0. Кобен за Наполи повторно беше стоперот Федерико Гати, кој постигна уште еден гол против актуелн
Роналдо со гол и асистенција на јубилејниот 1200-ти натпревар (ВИДЕО)

Роналдо со гол и асистенција на јубилејниот 1200-ти натпревар (ВИДЕО)

8 декември 2023

Ал Наср на Кристијано Роналдо денеска славеше над Ал Ријад со 4-1 во натпревар од првенството на С. Арабија кој за португалската фудбалска легенда беше јубилеен 1200-ти во неговата кариера. На 1200. натпревар во кариерата, Роналдо го пос
Поради инцидент на тренинг: Вулверхемптон го отстрани Џони Ото од првиот тим до февруари

Поради инцидент на тренинг: Вулверхемптон го отстрани Џони Ото од првиот тим до февруари

8 декември 2023

Англискиот премиерлигаш Вулверхемптон одлучи да го суспендира дефанзивецот Џони Ото, откако Шпанецот минатата недела беше вклучен во „инцидент на тренинг“. Нему нема да му биде дозволено да учествува во активностите на првиот тим до февр
„Црвените“ утре сигурно без МекАлистер, Алисон има шанси да застане на голот

„Црвените“ утре сигурно без МекАлистер, Алисон има шанси да застане на голот

8 декември 2023

Играчот од средниот ред на Ливерпул, Алексис МекАлистер, речиси сигурно ќе го пропушти утрешното гостување кај Кристал Палас, откако заработи повреда за време на неделниот дуел со Шефилд Јунајтед. Сепак, Алисон Бекер е далеку подобар и и
Белингем наскоро ќе мора да оди на операција на рамото?

Белингем наскоро ќе мора да оди на операција на рамото?

8 декември 2023

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, призна дека во иднина, играчот од средниот ред на мадриѓани, Џуд Белингем, ќе мора да оди на операција на рамото, кое го повреди оваа сезона. „Неговото рамо е нешто за што треба добро да се грижи
Анчелоти: За 500 милиони евра и пешки ќе отидам во Саудиска Арабија

Анчелоти: За 500 милиони евра и пешки ќе отидам во Саудиска Арабија

8 декември 2023

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти на пресконференцијата пред мечот со Бетис во шпанската Ла Лига, зборуваше за можноста да премине во Саудиска Арабија и ја прокоментира информацијата дека најдобриот шпански голфер Џон Рам да ја нап
ФА на Германија објави сериозни загуби, ќе биде уште полошо при неуспех на ЕП

ФА на Германија објави сериозни загуби, ќе биде уште полошо при неуспех на ЕП

8 декември 2023

Германската фудбалска асоцијација регистрира загуби во висина од 4,2 милиони евра за 2022 година, пренесуваа финансискиот магазин Ханделсблат. И покрај големиот негативен биланс, менаџментот не е загрижен. „Ова се очекувани финансиски ре
Во пукање во Брисел повреден поранешен репрезентативец на Белгија

Во пукање во Брисел повреден поранешен репрезентативец на Белгија

8 декември 2023

Фудбалерот на Виртон, Иломбу Мбојo е ранет во пресметка на банди на улиците на Брисел. Како што пренесуваат белгиските медиуми, Мбоје и уште две лица биле главна цел на напаѓачите. Поранешниот белгиски репрезентативец е погоден во раката
Уапсен поранешен црногорски репрезентативец

Уапсен поранешен црногорски репрезентативец

8 декември 2023

Поранешниот фудбалер на Партизан и екс-црногорски репрезентативец, Симон Вукчевиќ е уапсен на граничниот премин Гостун кога се обидел да излезе од Србија и да влезе во Црна Гора. Во неговиот автомобил биле пронајдени пиштол и 126 метци.
Клоп забележа бек на Волфсбург како замена за Матип

Клоп забележа бек на Волфсбург како замена за Матип

8 декември 2023

Дефанзивецот на Волфсбург, Максенс Лакроа е на списокот на менаџерот на Ливерпул како потенцијална замена за Жоел Матип, кој има тешка повреда на коленото и најверојатно нема да игра повеќе оваа сезона. 23-годишниот Французин, кој е пора
Мексиканец собори гол-рекорд во најсилната холандска лига

Мексиканец собори гол-рекорд во најсилната холандска лига

8 декември 2023

Напаѓачот на Феенорд, Сантијаго Хименез постигна гол во 94 минута за победа над Волендам (3:1), соборувајќи рекорд по број на постигнати голови во најсилната холандска лига во една календарска година. Мексиканецот стигна до бројката 31 г
Очекувано: Наградата за гол на месецот во рацете на Гарначо

Очекувано: Наградата за гол на месецот во рацете на Гарначо

8 декември 2023

Прекрасниот гол со ножички на Алехандро Гарначо на мечот меѓу Манчестер Јунајтед и Евертон е прогласен за гол на месец ноември во англиската Премиер лига. Аргентинецот постигна прекрасен погодок, со ножички ја затресе мрежата на противни
Операцијата е успешна, Тер Штеген се враќа за два месеци

Операцијата е успешна, Тер Штеген се враќа за два месеци

8 декември 2023

ФОТО: FC Barcelona/Twitter Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген вчера беше опериран. Хируршката интервенција била извршена во Стразбур од страна на еден од водечките специјалисти за повреди на грбот. Се очекува опоравувањето на Те
Турбуленции во Бразил: Судот го отстрани претседателот на Федерацијата

Турбуленции во Бразил: Судот го отстрани претседателот на Федерацијата

8 декември 2023

Претседателот на Бразилската фудбалска конфедерација (КФБ) Едналдо Родригез е сменет од функцијата откако судот во Рио де Жанеиро ги поништи одлуките донесени за време на генералното собрание во 2022 година, пренесува Ројтерс. Тогаш Родр
Анчелоти се спротиставил на една одлука на Перез

Анчелоти се спротиставил на една одлука на Перез

8 декември 2023

Шпанските медиуми откриваат дека помеѓу првиот човек на Реал Мадрид, Флорентино Перез и тренерот Карло Анчелоти се појавиле првите несогласувања, а причината е Ферландо Менди. Според Перез овој фудбалер мора да биде продаден бидејќи не г
СО ГРЕАЛКА НА ТЕРЕН излезе кошаркар на Партизан (ВИДЕО)

СО ГРЕАЛКА НА ТЕРЕН излезе кошаркар на Партизан (ВИДЕО)

8 декември 2023

Партизан се наоѓа во серија од три победи по ред во Евролигата, откако во „Штарк арената“ паѓаа Панатинаикос, Монако и Олимпија Милано, а на овие мечеви големо внимание привлече играчот на „Црно-белите“, Зек Ледеј кој на теренот и...
Остварување кое не е за пофалба: Тотенхем влезе во историјата на Премиер-лигата

Остварување кое не е за пофалба: Тотенхем влезе во историјата на Премиер-лигата

8 декември 2023

Тотенхем до неодамна беше во одлична серија од седум натпревари без пораз, забележувајќи шест победи и нерешено со водечкиот Арсенал, но во последно време овој лондонски тим бележи негативни резултати и урива негативни рекорди. Фудбалери
Копа Америка ветува спектакл: Познати се групите, ќе има одлични мечеви!

Копа Америка ветува спектакл: Познати се групите, ќе има одлични мечеви!

8 декември 2023

Следната година ќе го одбележи ЕУРО во Германија, но нема да има помалку фудбалски возбудувања надвор од европските континенти, особено кога се во прашање американските селекции. Од 20. јуни до 14. јули 2024 година исто во летниот период
Тен Хаг: Сите ми велеа дека нема да успеам со Јунајтед

Тен Хаг: Сите ми велеа дека нема да успеам со Јунајтед

8 декември 2023

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик Тен Хег, призна дека бил предупреден од пријателите и семејството дека нема да успее на „Олд Трафорд“, но предизвикот бил голем. Во својата прва сезона во клубот, тој ја прекина шестгодишната трофејн