Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Бизнис
Евтина дневна тарифа ќе имаат сите, ама до крајот на месецов

Евтина дневна тарифа ќе имаат сите, ама до крајот на месецов

8 декември 2023

Броилата на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа. Надлежните велат дека ниту еден корисник нема да биде оштетен....
Нова ера во контрола на пушењето: предизвици, иновации и забрани

Нова ера во контрола на пушењето: предизвици, иновации и забрани

8 декември 2023

На неодамна одржаниот вебинар на италијанскиот Formiche беше претставена брошурата за политиката за здравствена заштита насловена „Рамковна конвенција за контрола на тутунот: предизвици и перспективи за СЗО“....
Цените може да останат ЗАМРЗНАТИ и по Нова година

Цените може да останат ЗАМРЗНАТИ и по Нова година

7 декември 2023

Мерките ги даваат своите резултати во делот на зачувување на животниот стандард. Во случај одредена мерка да се злоупотреби не само што ќе ја продолжиме, туку и ќе ги зајакнеме инспекциските капацитети, изјави денеска министерот з...
Симов: На стопанството му е потребна даночна предвидливост

Симов: На стопанството му е потребна даночна предвидливост

6 декември 2023

Симов: На стопанството му е потребна даночна предвидливост...
МИНИМАЛНО ПОЕВТИНУВАЊЕ - Бензините за еден, а дизелот за половина денар

МИНИМАЛНО ПОЕВТИНУВАЊЕ - Бензините за еден, а дизелот за половина денар

4 декември 2023

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се намалуваат за еден, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство за за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енерге...
Елон Маск го претстави Cybertrack, веќе има милион нарачки (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск го претстави Cybertrack, веќе има милион нарачки (ФОТО+ВИДЕО)

2 декември 2023

Милијардерот Илон Маск официјално го претстави Cybertruck, електричен пик-ап со футуристички дизајн од неговата компанија Tesla, за кој веќе се пристигнати милион резервации....
На гордоста на Тоскана и е доста од Airbnb: „Жителите бегаат од нашиот град. Се плашам дека е предоцна...“

На гордоста на Тоскана и е доста од Airbnb: „Жителите бегаат од нашиот град. Се плашам дека е предоцна...“

2 декември 2023

Фиренца, главниот град на Тоскана познат по „Венера“ на Ботичели и „Давид“ на Микеланџело, се трансформираше во град во кој доминира Airbnb, каде што ширењето на краткорочните изнајмувања ги зголеми кириите и ги раселија жителите,...
Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален и предизборен

Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален и предизборен

2 декември 2023

ВМРО-ДПМНЕ смета дека се работи за буџет кој досега е историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде и подели помеѓу бизнисмените од власта....
ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Електричните автомобили пред дизелашите

ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Електричните автомобили пред дизелашите

1 декември 2023

За прв пат во историјата, бројот на регистрации на електрични возила во Европа го надмина бројот на регистрации на автомобили со дизел мотори. Колку за споредба, дизелите во 2015 година заземаа 50% од пазарот, а денес само 12%, па...
ПОВЕЌЕ СТАНАРИ ОД СОПСТВЕНИЦИ има само една земја во ЕУ

ПОВЕЌЕ СТАНАРИ ОД СОПСТВЕНИЦИ има само една земја во ЕУ

1 декември 2023

Германија е единствената членка на Европската унија каде што има повеќе станари отколку луѓе кои поседуваат свои куќи или станови....
Од денес ЕВТИНА струја преку ден ќе имаат само НОВИТЕ БРОИЛА

Од денес ЕВТИНА струја преку ден ќе имаат само НОВИТЕ БРОИЛА

1 декември 2023

На само една третина од домаќинстава од денеска ќе им се пресметува евтина струја преку ден. Останатите ќе добијат пресметка со поевтина струја откако ќе им бидат рачно сетирани броилата од екипите на ЕВН....
НЕМА ПОВЕЌЕ ДА СЕ ПРОДАВА ВОЗДУХ: Чипс со воздух или поголема кутија за мал производ ОДAT ВО ИСТОРИЈАТА

НЕМА ПОВЕЌЕ ДА СЕ ПРОДАВА ВОЗДУХ: Чипс со воздух или поголема кутија за мал производ ОДAT ВО ИСТОРИЈАТА

30 ноември 2023

Кесички чипс полни со воздух, пакување со повеќе пластика отколку производ, големи кутии и малку содржина, сето тоа ќе остане во историјата....
Од утре евтина струја ќе има и преку ден

Од утре евтина струја ќе има и преку ден

30 ноември 2023

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие ...
Колку КИНЕСКИТЕ АВТОМОБИЛИ навистина СЕ КУПУВААТ во Европа

Колку КИНЕСКИТЕ АВТОМОБИЛИ навистина СЕ КУПУВААТ во Европа

29 ноември 2023

Како пример e земен еден од најлибералните пазари за автомобили на Стариот континент....
Какви криптовалути и вештачка интелигенција, ПАРИ СЕ ВЛОЖУВААТ ВО ОВА, сметаше Мангер

Какви криптовалути и вештачка интелигенција, ПАРИ СЕ ВЛОЖУВААТ ВО ОВА, сметаше Мангер

29 ноември 2023

Милијардерот Чарли Мангер, кој почина вчера на 99-годишна возраст, пред само еден месец учествуваше на конференција на која зборуваше за добрите начини за инвестирање и „фрли сенка“ на криптовалутите и вештачката интелигенција....
Французите затворија две фабрики во Германија: Сега oд каде ќе ни доаѓаат гумите?

Французите затворија две фабрики во Германија: Сега oд каде ќе ни доаѓаат гумите?

29 ноември 2023

Францускиот производител на гуми Мишелин најави дека ќе укине 1.500 работни места во Германија....
Вечерата која ГО ПРОМЕНИ ИНВЕСТИЦИОНИОТ СВЕТ, еден човек е „виновен“

Вечерата која ГО ПРОМЕНИ ИНВЕСТИЦИОНИОТ СВЕТ, еден човек е „виновен“

29 ноември 2023

Двајца брилијантни умови, Ворен Бафет и Чарли Мангер, засекогаш го променија инвестицискиот свет, а зад нивното запознавање се крие една многу интересна приказна....
УЈП ќе БЛОКИРА сметки на 8 компании кои не платиле солидарен данок

УЈП ќе БЛОКИРА сметки на 8 компании кои не платиле солидарен данок

29 ноември 2023

Управата за јавни приходи изготви решенија за блокирање на сметките на осум компании кои не го платиле солидарниот данок, по изминувањето на последниот законски рок на 24 ноември....
Финансиската слобода конечно во вашите раце со најдобрите услови на Промо потрошувачкиот кредит на Халкбанк

Финансиската слобода конечно во вашите раце со најдобрите услови на Промо потрошувачкиот кредит на Халкбанк

29 ноември 2023

Во денешниот динамичен свет, финансиската флексибилност да ги остварите своите соништа и да ги исполните неочекуваните потреби е од најголема важност. Потрошувачкиот кредит е многу повеќе од финансиска помош и се работи за алатка ...
Тајната истрага го разоткри планот на Саудиска Арабија: „Се преправавме дека сме инвеститори!

Тајната истрага го разоткри планот на Саудиска Арабија: „Се преправавме дека сме инвеститори!

28 ноември 2023

Додека најразвиените земји во светот се обидуваат да ја намалат зависноста од фосилни горива поради грижата за животната средина, Ријад работи на вештачко стимулирање на побарувачката за нафта, фокусирајќи се на Африка. Саудиска А...