Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Бизнис
Еколошките и одржливите карактеристики на комплексот „Гранд Скопје“ претставени пред локални и меѓународни експерти на Конференцијата за недвижности во Скопје

Еколошките и одржливите карактеристики на комплексот „Гранд Скопје“ претставени пред локални и меѓународни експерти на Конференцијата за недвижности во Скопје

24 мај 2024

Еколошките и одржливите карактеристики на комплексот „Гранд Скопје“ претставени пред локални и меѓународни експерти на Конференцијата за недвижности во Скопје...
Дали знаете зошто камионите имаат КРЕНАТИ ТРКАЛА?

Дали знаете зошто камионите имаат КРЕНАТИ ТРКАЛА?

24 мај 2024

На патиштата често гледате камиони кои возат со подигнати тркала. Дали знаете зошто е тоа?...
Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

22 мај 2024

Членовите на УО на Шпаркасе Банка ги презентираа рекордните достигнувања за 2023 година и ја претставија 5-годишната стратегија на Банката...
Во услови на очекуван пад на каматите, сегашниот момент е вистинско време за штедење

Во услови на очекуван пад на каматите, сегашниот момент е вистинско време за штедење

22 мај 2024

Европскaта централна банка (ЕЦБ) на последниот априлски состанок одлучи да ги задржа клучните каматни стапки на исто ниво од септември минатата година. Во циклусот на заострување на монетарната политика, а со цел намалување на инфлацијата во земјите од еврозоната, од јули 2022 до септември 2023 ЕЦБ ги зголеми основните каматни стапки за 4,5 процентни поени. Ваквите мерки доведоа до зголемување на банкарските камати....
Со спектакуларен концерт на Џибони, Fashion Group прослави 20 години!

Со спектакуларен концерт на Џибони, Fashion Group прослави 20 години!

21 мај 2024

Со спектакуларен концерт на Џибони, Fashion Group прослави 20 години!...
БРАКО во Минхен го промовираше новото ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО ГРИН МАШИНС

БРАКО во Минхен го промовираше новото ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО ГРИН МАШИНС

21 мај 2024

Новото електрично возило за чистење Грин Машинс на БРАКО привлече значајно внимание кај посетителите на најголемиот европски саем за комунална опрема и еколошки технологии - IFAT во Минхен. Посетителите беа главно претставници на општини, на специјализирани претпријатија и компании за јавна хигиена, кои на саемот бараа најдобри и најповолни решенија за одржување хигиена во урбани средини....
НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА од полноќ

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА од полноќ

20 мај 2024

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се намалува за 1,50 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 1,00 денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....
Кина започна антидампинг истрага за пластиката од ЕУ, САД, Јапонија и Тајван

Кина започна антидампинг истрага за пластиката од ЕУ, САД, Јапонија и Тајван

19 мај 2024

Кинеското Министерство за трговија во неделата започна антидампинг истрага за кополимерите ПOM, еден вид инженерска пластика, увезена од Европската унија, САД, Јапонија и Тајван.
Рускиот суд ЗАПЛЕНИ имот од 700 милиони евра од ТРИ ЗАПАДНИ БАНКИ: UniCredit, Deutsche Bank и Commerzbank

Рускиот суд ЗАПЛЕНИ имот од 700 милиони евра од ТРИ ЗАПАДНИ БАНКИ: UniCredit, Deutsche Bank и Commerzbank

19 мај 2024

Судот во Санкт Петербург заплени над 700 милиони евра имот на три западни банки - Уникредит, Дојче банк и Комерцбанк - според судските документи.
Германија на удар од Русија: Заплена на имотите на Дојче банк и Комерцбанк

Германија на удар од Русија: Заплена на имотите на Дојче банк и Комерцбанк

19 мај 2024

Рускиот суд нареди да бидат запленети средствата, сметките, недвижен имот и акциите на Дојче банк и Комерцбанк во Русија како дел од тужбата против германските банки, се наведува во судските документи....
Во овој град ЛУЃЕТО СЕ ЗБОГАТУВААТ

Во овој град ЛУЃЕТО СЕ ЗБОГАТУВААТ

19 мај 2024

Кинескиот град Шенжен забележа најбрз раст на милионери во изминатата деценија, а тој тренд ќе продолжи и во наредните години, покажа извештајот....
Готово е. Светска сила на работ на банкрот: КАСАТА ЌЕ БИДЕ ПРАЗНА?

Готово е. Светска сила на работ на банкрот: КАСАТА ЌЕ БИДЕ ПРАЗНА?

19 мај 2024

Прогнозите за економски раст на Германија се повеќе од слаби, што значи дека државната каса ќе биде празна. А бидејќи се ближат изборите, тоа е голем политички предизвик и за министерот и за коалицијата.
Кина продаде РЕКОРДЕН ИЗНОС НА АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВЕН ДОЛГ: Златните резерви на највисоко ниво од 2015 година

Кина продаде РЕКОРДЕН ИЗНОС НА АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВЕН ДОЛГ: Златните резерви на највисоко ниво од 2015 година

18 мај 2024

Кина продаде рекордни 53,3 милијарди американски државни обврзници и други хартии од вредност во првиот квартал во обид да се диверзифицира од американските средства, покажуваат најновите податоци на американското Министерство за финансии....
Двајца кралеви на крипто-измама, ДВЕ РАЗЛИЧНИ КАЗНИ - ЗОШТО ЕДНИОТ 25 ГОДИНИ, ДРУГИОТ 4 МЕСЕЦИ

Двајца кралеви на крипто-измама, ДВЕ РАЗЛИЧНИ КАЗНИ - ЗОШТО ЕДНИОТ 25 ГОДИНИ, ДРУГИОТ 4 МЕСЕЦИ

17 мај 2024

Уште еден „крал“ на крипто измамите, основачот на Бајнанс (Binance) Чангпенг Жао, беше осуден на затвор во САД. Но, за разлика од Сем Бенкмен Фрид (основач на FTX) кој доби 25 години затвор, Жао доби - четири месеци....
Една година криеше КАДЕ ВЛОЖИЛ 6,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, сега конечно откри

Една година криеше КАДЕ ВЛОЖИЛ 6,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, сега конечно откри

17 мај 2024

Конгломератот Беркшир Хатавеј, чиј претседател и извршен директор е американскиот мултимилијардер Ворен Бафет, објави инвестиција која ја чува во тајност од минатата година....
Владата во заминување со ново ЗАДОЛЖУВАЊЕ од 35 милиони евра

Владата во заминување со ново ЗАДОЛЖУВАЊЕ од 35 милиони евра

17 мај 2024

Со две нови државни обврзници кои од денес котираат на официјалниот пазар, техничката Влада ја задолжува државата за дополнителни 2.141.720.000 денари или 34,79 милиони евра. Двете обврзници, издадени на десети месецов, се без девизна клаузула, а рокот на доспевање е за две, односно за 15 години, објави „Пари“....
Еве колку се заработува од еден автомобил: ДВЕ ГЕРМАНСКИ МАРКИ СО НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ

Еве колку се заработува од еден автомобил: ДВЕ ГЕРМАНСКИ МАРКИ СО НАЈГОЛЕМ ПРОФИТ

16 мај 2024

Со години маржите на автомобилите станаа астрономски високи, а сега се чини дека има враќање во реалноста....
ГОЛЕМА НАГРАДНА ИГРА НА АД ЕВРОПА СКОПЈЕ! “ВО ЕВРОПА ДОЈДИ, СО СКУТЕР ВО АВАНТУРА ПОЈДИ!”

ГОЛЕМА НАГРАДНА ИГРА НА АД ЕВРОПА СКОПЈЕ! “ВО ЕВРОПА ДОЈДИ, СО СКУТЕР ВО АВАНТУРА ПОЈДИ!”

14 мај 2024

Во периодот од 15.05.2024 – 02.09.2024 год. со купени Европа производи во вредност од 1000 ден. учествувате во најголемата наградна игра на АД Европа Скопје со награден фонд од еден милион денари!...
Милионери имаме а општеството е сиромашно : ОД КИРИИ ЗАРАБИТИЛЕ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ДЕНА

Милионери имаме а општеството е сиромашно : ОД КИРИИ ЗАРАБИТИЛЕ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГОДИНА ДЕНА

14 мај 2024

Најуспешните 15 компании, чија приоритетна дејност е собирање приходи од закуп од наемнини, направиле вкупна добивка поголема од 20 милиони евра во 2023. На листата се три компании кои управуваат со молови - СЦМ Ретаил (Скопје Сити Мол), Палма Траде и Еаст Гате Малл. Останатите шопинг-центри, посебно скопските, се главно подружници на големите фирми. Со шопинг молот „Рамстор“, како и со другите објекти под овој бренд, управува...
Македонците НЕ ШТЕДАТ на онлајн плаќања: ЕВЕ НА ШТО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИ

Македонците НЕ ШТЕДАТ на онлајн плаќања: ЕВЕ НА ШТО СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИ

14 мај 2024

Македонците минатата година со своите платежни картички во странство потрошиле 573,4 милиони евра од кои 34 отсто или 195,6 милиони евра потрошиле онлајн, купувајќи производи и услуги посебно поврзани со патувања и трансакции за авио-билети и резервации на хотели онлајн. Ова го покажуваат податоците од Народната банка што ги анализираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ)....