Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Македонија
„ЌЕ НЕ НОСЕА ВО ЕВРОПА, А ГИ ЗАРОБИЈА ГРАЃАНИТЕ, да ја вратиме Македонија на народот“

„ЌЕ НЕ НОСЕА ВО ЕВРОПА, А ГИ ЗАРОБИЈА ГРАЃАНИТЕ, да ја вратиме Македонија на народот“

2 март 2024

Државата е во потполн хаос. Институциите се парализирани, апатија и разочараност која е насекаде. Изгубена е вербата во политичарите, затоа што волјата на народот многупати е изигрувана. Ништо не функционира, граѓаните имаат чувство дека државата е киднапирана од мала група на корумпирани политичари и затоа се скептични дека тоа може да се промени. Државата е одземена од рацете на народот, и ако најкусо може да се опише тоа чу...
На 8-ми мај Силјановска Давкова ќе стане Претседател на Македонија, а Мицкоски премиер

На 8-ми мај Силјановска Давкова ќе стане Претседател на Македонија, а Мицкоски премиер

2 март 2024

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, се обрати на денешната Конвенција, на која Гордана Силјановска Давковка беше избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Р. Македонија....
СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ Е НАЈБЕЗЛИЧНИОТ ЧОВЕК, ставовите ги менува како ќе дувне ветрот

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ Е НАЈБЕЗЛИЧНИОТ ЧОВЕК, ставовите ги менува како ќе дувне ветрот

2 март 2024

„Драго ми е што сме на почеток на еден изборен циклус за избор на претседател и на премиер, и на Влада на Република Македонија, кои што треба да направат една огромна промена во Македонија. Има моменти во историјата кога треба да се направи пресвртница, овие избори ќе бидат еден таков момент. И сум убеден дека и на 24-ти април и на 8-ми мај изборот на граѓаните ќе е правилен и ќе значи Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и претседа...
Никој не сака да се сретне со Пендаровски од светските лидери - ИЗНЕСЕ КЛАСИФИЦИРАН НАТО БРИФИНГ

Никој не сака да се сретне со Пендаровски од светските лидери - ИЗНЕСЕ КЛАСИФИЦИРАН НАТО БРИФИНГ

2 март 2024

Најдобар доказ за ова е што Стево Пендаровски беше единствен шеф на држава кој што беше доволно наивен, нема друг израз, или сакаше можеби да се пофали колку е тој значаен и информиран итн., кој што во јавноста изнесе класифициран брифинг на НАТО Алијанса во однос на случувањата во Украина“, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната партиска конвенција за избор на претседателски кандидат....
Јанкулоска со поддршка за Силјановска Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра држава!

Јанкулоска со поддршка за Силјановска Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра држава!

2 март 2024

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна но истовремено храбра, достоинствена и принципиелна!, напиша ексминистерката Гордана Јанкулоска на „Фејсбук“....
Мицкоски: ДА ЈА КРЕНЕМЕ МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ, да имаме држава со систем што функционира, ДОАЃА ВРЕМЕ НА ПРОМЕНИ

Мицкоски: ДА ЈА КРЕНЕМЕ МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ, да имаме држава со систем што функционира, ДОАЃА ВРЕМЕ НА ПРОМЕНИ

2 март 2024

Денешниот ден и денешниот избор го дава идниот претседател на Македонија. Но она што е важно, од денес ви најавувам дека на 8 мај следува комплетна промена во Македонија. Имаме незавршена работа, започната од последните локални избори. Комплетна промена, и двојна победа на претседателските и парламентарните избори. Да победи надежта, правдата. Триумф на народот кој ќе си ја врати Македонија во своите раце, изјави лидерот на ВМ...
10 ПОСТУЛАТИ НА ВИЗИЈАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ кои ќе донесат ЛИДЕРСТВО ШТО НОСИ ПРОМЕНИ

10 ПОСТУЛАТИ НА ВИЗИЈАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ кои ќе донесат ЛИДЕРСТВО ШТО НОСИ ПРОМЕНИ

2 март 2024

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната панел дискусија на тема „Претседател кој се грижи за одбраната и стратешките интереси на државата“ на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на Република Македонија на ВМРО-ДПМНЕ, ги посочи 10-те постулати кои ја претставуваат неговата визија за претседател. Тие постулатите, вели тој, мора да донесат лидерство што носи промени....
Мицкоски со порака до СДСМ и ДУИ: ВИ ДОАЃА КРАЈОТ, ЗАПИШАН СО ДАТУМ - 8 ЈУНИ 2024 ГОДИНА

Мицкоски со порака до СДСМ и ДУИ: ВИ ДОАЃА КРАЈОТ, ЗАПИШАН СО ДАТУМ - 8 ЈУНИ 2024 ГОДИНА

2 март 2024

Црните кампањи на овие политичари против нивниот, нашиот народ не можат да им го исперат срамот, неработењето и криминалот. Тие се вистинското лице на СДСМ. Тие се вистинското лице на ДУИ. Е па имам една порака до овие политичари. Ви доаѓа крајот!...
„Може да смените многу нешта, АМА ТАТКОВИНАТА НИКОГАШ, МНОГУ РАБОТА СТОИ ПРЕД НАС“

„Може да смените многу нешта, АМА ТАТКОВИНАТА НИКОГАШ, МНОГУ РАБОТА СТОИ ПРЕД НАС“

2 март 2024

Професорката Гордана Силјановска Давкова и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ откако на денешната конвенција беше избрана со 444 гласови од делегатите....
Велешанец паднал на улица и починал, велешанка се доближила и му го украла паричникот

Велешанец паднал на улица и починал, велешанка се доближила и му го украла паричникот

2 март 2024

Велешанка ограбила починат сограѓанин на улицата Илинденска во градот. Според информациите од полицијата, морничавиот настан се случил вчера. Се’ почнало кога 54-годишниот велешанец Т. Ѓ. трагично паднал на улицата  и починал. Тогаш до него
ЕВЕ КАКО ДО РАБОТНА ДОЗВОЛА за Отворен Балкан

ЕВЕ КАКО ДО РАБОТНА ДОЗВОЛА за Отворен Балкан

2 март 2024

Граѓаните на Србија до Идентификациски број (ИД) на Отворен Балкан, кој им овозможува да користат услуги во рамките на иницијативата Отворен Балкан (ОБ), можат да пристапат преку порталот е-Управа. Граѓаните на Македонија и Албанија го креираат својот ИД на Отворен Балкан преку нивниот национален портал за електронска управа, јави дописникот на МИА од Белград....
Тошковски: Полицајци доброволно се вклучуваат во издавањето на лични документи

Тошковски: Полицајци доброволно се вклучуваат во издавањето на лични документи

2 март 2024

Министерот на внатрешни работи, Панче Тошковски денеска беше во посета на полициската станица „Беко“ во центарот на Скопје....
ДЕТАЛИ ЗА АКЦИЈАТА НА МВР: Приведени 10 лица за набавка и продажба на марихуана

ДЕТАЛИ ЗА АКЦИЈАТА НА МВР: Приведени 10 лица за набавка и продажба на марихуана

2 март 2024

Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе координирана полициска операција со цел сузбивање на организирана криминална група која делувала на неколку локации на територијата на Република Северна Македонија. Групата била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пушта...
Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ ОД ЕПП:  На граѓаните им требаат претседател и влада фокусирани на европските реформи и борба против корупција

Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ ОД ЕПП: На граѓаните им требаат претседател и влада фокусирани на европските реформи и борба против корупција

2 март 2024

Почитуван претседател Христијан Мицкоски, почитувани членови и пријатели од ВМРО-ДПМНЕ, дозволете ми да ви посакам сѐ најдобро на вашата денешна конвенција за избор на вашиот кандидат за претседател на државата. 2024 година не е само клучна година за Европската иднина, имајќи ги предвид изборите за Европскиот парламент во јуни, туку е особено важна и за вашата земја, која за многу брзо, веќе на пролет, ќе излезе на клучните пр...
Велешанец падна и ПОЧИНАЛ на улица, СОГРАЃАНКА МУ ГИ ЗЕЛА ПАРИТЕ

Велешанец падна и ПОЧИНАЛ на улица, СОГРАЃАНКА МУ ГИ ЗЕЛА ПАРИТЕ

2 март 2024

Полициски службеници од СВР Велес вчера ја привеле 32 годишната Р.С. од Велес, осомничена дека од лицето Т.Ѓ. (54) години од Велес одзела пари....
Во болницата во Битола се степале докторки, психијатри

Во болницата во Битола се степале докторки, психијатри

2 март 2024

Докторка од одделението за психијатрија при Клиничката болница Битола вчера нападнала колешка, исто така специјалист психијатар. На 1 март во 15.50 часот во СВР Битола, Т.Ч.И. (49) од Битола пријавила дека на работното место во Клиничка бол
Претседателот мора да знае ДЕКА Е ТАМУ ЗАРАДИ ДРЖАВНИТЕ И НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ, а не заради својата кариера

Претседателот мора да знае ДЕКА Е ТАМУ ЗАРАДИ ДРЖАВНИТЕ И НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ, а не заради својата кариера

2 март 2024

„Неодамна ја слушнав изјавата на Герт Јан Копман кој што констатира дека Балканот предолго беше сам. Знам дека многу од моите колеги велат дека е недовршена симфонија ЕУ, без Западен Балкан. Други велат дека е Ахилова петица. Време е за промени!“, истакна Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Македонија на Конвенцијата за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија насловена „Важно ...
Сузбиена криминална група, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица

2 март 2024

Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе координирана полициска операција со цел су
„Пет години ставовите на Пендаровски СЕ МЕНУВАА КАКО ЌЕ МУ ЈАВЕА СДСМ И ДУИ“

„Пет години ставовите на Пендаровски СЕ МЕНУВАА КАКО ЌЕ МУ ЈАВЕА СДСМ И ДУИ“

2 март 2024

„Драго ми е што сме на почеток на еден изборен циклус за избор на претседател и на премиер, и на Влада на Република Македонија, кои што треба да направат една огромна промена во Македонија. Има моменти во историјата кога треба да се направи пресвртница, овие избори ќе бидат еден таков момент. И сум убеден дека и на 24-ти април и на 8-ми мај изборот на граѓаните ќе е правилен и ќе значи Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и претседа...
МАСОВНО ИСЕЛУВАЊЕ: Само 14 матуранти останаа во Центар Жупа

МАСОВНО ИСЕЛУВАЊЕ: Само 14 матуранти останаа во Центар Жупа

2 март 2024

Во гимназијата „АТА“ во Центар Жупа тековнава учебна година средното обрзование го завршуваат 14 ученици, што е за три помалку споредено минатата....