Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Техно
КИНЕЗИТЕ НЕ СЕ ЗАФРКАВААТ: Продадоа речиси милион автомобили за 6 месеци

КИНЕЗИТЕ НЕ СЕ ЗАФРКАВААТ: Продадоа речиси милион автомобили за 6 месеци

21 јули 2024

Компанијата Geely Auto Group продаде 955.730 возила од јануари до јуни 2024 година, што претставува зголемување од импресивни 41% во споредба со претходната година....
Ова е новиот NIKON Z6 III, лидер во класата, кој ќе го има друг не му ни треба

Ова е новиот NIKON Z6 III, лидер во класата, кој ќе го има друг не му ни треба

13 јули 2024

NIKON штотуку го објави Z6 III, значително надоградувајќи се на претходниот Z6 II. Некои од карактеристиките на Z6 III не се наоѓаат никаде на друго место во поставата на Nikon, како ultra mo[niot moderen Stacked CMOS сензор. Оваа статија ги разложува првите 5 работи што треба да ги знаете за Z6 III кои не се очигледни само од спецификациите....
Не се сите електрични автомобили ЗА ДОЛГИ ПАТУВАЊА – ОВА СЕ НАЈДОБРИТЕ, а Тесла е далу од врвот

Не се сите електрични автомобили ЗА ДОЛГИ ПАТУВАЊА – ОВА СЕ НАЈДОБРИТЕ, а Тесла е далу од врвот

10 јули 2024

Ако имате намера да купите електричен автомобил, а често возите на долги релации, обрнете внимание....
“WhatsApp Е ШПИОНСКИ СОФТВЕР“ Маск остро го обвини Цукерберг!

“WhatsApp Е ШПИОНСКИ СОФТВЕР“ Маск остро го обвини Цукерберг!

9 јули 2024

Услугата за пораки на „Мета“ „Вокап“ не е безбедна, рече технолошкиот милијардер Илон Маск, сопственик на „Икс мрежата“ повторно го нападна „Вокап“ поради неговото ракување со личните податоци....
НЕМА ВЕЌЕ НЕВИНИ “НА ЖИМИ МАЈКА“ - Во автомобилите ќе се бележи секој податок пред несреќата

НЕМА ВЕЌЕ НЕВИНИ “НА ЖИМИ МАЈКА“ - Во автомобилите ќе се бележи секој податок пред несреќата

27 јуни 2024

За да се реконструираат несреќите и да се анализираат безбедносните системи во автомобилите во иднина, новите возила мора да имаат црна кутија од 7 јули. Зачуваните податоци може да се користат против возачот во случај на сомневање дека тој ја предизвикал несреќата....
МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ЌЕ МОЖЕ ДА ГЛЕДА НИЗ ЅИД! Супермен е пред нашите врати

МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ЌЕ МОЖЕ ДА ГЛЕДА НИЗ ЅИД! Супермен е пред нашите врати

24 јуни 2024

Минатата недела научниците ни ги претставија новите достигнувања на вештачката интелигенција, но и најтенката жица на светот, растворливиот текстил направен од желатин и начинот на кој пилешките масти се трансформираат во чиста енергија...
„Немаме поим КАКО ФУНЦКИОНИРА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“ (ВИДЕО)

„Немаме поим КАКО ФУНЦКИОНИРА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“ (ВИДЕО)

13 јуни 2024

Прашањето за тренирање на вештачка интелигенција доведе до дебата за тоа како функционира самата вештачка интелигенција....
ТЕЛЕФОНИТЕ ИМААТ РОК НА ТРАЕЊЕ: Еве колку траат моделите на популарните брендови

ТЕЛЕФОНИТЕ ИМААТ РОК НА ТРАЕЊЕ: Еве колку траат моделите на популарните брендови

6 јуни 2024

Телефоните, како и сè друго, имаат одреден рок на траење. Еве колку долго можат да траат моделите од одредени брендови....
Овие половни автомобили ВРЕДИ ДА СЕ КУПАТ И СО НИВ СТЕ НАЈСИГУРНИ, спроед Германците

Овие половни автомобили ВРЕДИ ДА СЕ КУПАТ И СО НИВ СТЕ НАЈСИГУРНИ, спроед Германците

5 јуни 2024

Германскиот автомобилски клуб ADAC го објави индексот на доверливост за 2024 година, односно оценил 156 модели на 20 производители на автомобили стари меѓу три и десет години, од кои најмалку 7.000 биле регистрирани во Германија во одреден период од 2014 до 2021 година....
КОМПАНИЈА ВО СЕНКА КОЈА МОЖЕ ДА ВЛАДЕЕ СО ИДНИНАТА: Многумина уште не слушнале за неа, но наскоро би можела да ги надмине Microsoft и Apple

КОМПАНИЈА ВО СЕНКА КОЈА МОЖЕ ДА ВЛАДЕЕ СО ИДНИНАТА: Многумина уште не слушнале за неа, но наскоро би можела да ги надмине Microsoft и Apple

4 јуни 2024

Малку е чудно да се мисли дека бизнис играч за кој многу луѓе никогаш не слушнале или купиле ништо, а има име што не знаат да го изговорат, наскоро би можел да стане највредната компанија во светот....
САД ќе бараат ПРЕГЛЕДИ НА ВОЗИЛА ОД КИНА

САД ќе бараат ПРЕГЛЕДИ НА ВОЗИЛА ОД КИНА

4 јуни 2024

Новиот нацрт-закон на Конгресот ќе бара од САД да спроведат безбедносни инспекции за поврзаните возила од кинеските производители на автомобили. Потоа, тука се „другите земји од интерес“. Предлог-законот беше претставен од Елиса Слоткин, поранешна аналитичарка на ЦИА и функционер на Пентагон....
Ништо повеќе нема да биде исто: КИНЕЗИТЕ КОНЕЧНО СЕ ПРОБИЈА ВО ТОП 10

Ништо повеќе нема да биде исто: КИНЕЗИТЕ КОНЕЧНО СЕ ПРОБИЈА ВО ТОП 10

27 мај 2024

Zhejiang Geely Holding Group продаде 730.000 возила во периодот јануари-март, со што стана првиот кинески производител кој се проби во топ 10-те најпродавани автомобилски компании во светот во овој квартал....
НЕ И ВЕРУВАЈ СЛЕПО НА ТЕХНОЛОГИЈАТА, автомобилот Тесла за малку ќе го убиел сопственикот!

НЕ И ВЕРУВАЈ СЛЕПО НА ТЕХНОЛОГИЈАТА, автомобилот Тесла за малку ќе го убиел сопственикот!

26 мај 2024

Уште еден од серијата инциденти со автопилотот на Тесла се случи неодамна во САД. Овој систем речиси го чинеше животот на еден сопственик на Tesla, бидејќи автомобилот со вклучен режим на возење FSD (Full Self-Driving) не го препознава преминот каде што се наоѓал товарниот воз во тој момент....
СТЕ ПРАТИЛЕ МЕЈЛ НА ПОГРЕШНА АДРЕСА... Има шанса да го избришете пред да го прочитаат

СТЕ ПРАТИЛЕ МЕЈЛ НА ПОГРЕШНА АДРЕСА... Има шанса да го избришете пред да го прочитаат

18 мај 2024

Gmail, Outlook, iMessage им нудат на своите корисници можност да се потсетат на пораката што сте ја испратиле....
Големо враќање на легендата - Нова OPEL FRONTERA (Видео)

Големо враќање на легендата - Нова OPEL FRONTERA (Видео)

14 мај 2024

Frontera доаѓа во две верзии, со благ хибрид - Frontera Hybrid и целосно електричен погоден - Frontera Electric, објави Стелантис....
Со Signal немате безбедна комуникација, СОФТВЕРОТ ИМ ГО ПРАВИ АМЕРИКАНСКАТА ВЛАДА

Со Signal немате безбедна комуникација, СОФТВЕРОТ ИМ ГО ПРАВИ АМЕРИКАНСКАТА ВЛАДА

12 мај 2024

Основачот на Telegram, Павел Дуров, смета дека апликацијата за шифрирана порака Signal не е безбедна, бидејќи нејзините протоколи им се познати на властите во Вашингтон....
Најава за НАПАД ВРЗ ГУГЛ, нов пребарувач со вештачка интелигенција

Најава за НАПАД ВРЗ ГУГЛ, нов пребарувач со вештачка интелигенција

12 мај 2024

Калифорниската компанија Open AI, наводно, се подготвува утре да објави пребарувач базиран на вештачка интелигенција што може да ја загрози доминацијата на Google. Наведениот датум, потврден за Ројтерс од два неименувани извори, треба да биде еден ден пред Google да ја започне својата годишна конференција за програмери....
Кога и најдобриот во класата може да биде уште подобар - новиот Nissan Qashqai

Кога и најдобриот во класата може да биде уште подобар - новиот Nissan Qashqai

18 април 2024

Третата генерација на еден од најпопуларните компактни кросовери во Европа го доби својот прв редизајн....
ПАЃА ИНТЕРЕСОТ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ, за хибридните - расте

ПАЃА ИНТЕРЕСОТ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ, за хибридните - расте

16 април 2024

Електричните автомобили беа ѕвезди на пазарот во последните неколку години, но нивниот сјај во последно време избледува, судејќи според бројките за продажба во САД и Европа. Тие беа притиснати од многу компании, мотивирани главно од метеорскиот успех на Тесла, но и од стравот да не заостанат и целосно да бидат отстранети кога регулаторите ќе воведат ограничувања. Последните податоци покажуваат дека продажбата во првиот квартал...