Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Техно
Имате Самсунг телефон? ВЕДНАШ НАПРАВЕТЕ ГО ОВА

Имате Самсунг телефон? ВЕДНАШ НАПРАВЕТЕ ГО ОВА

26.1.2023

Истражувачите од компанијата NCC Group, која се занимава со сајбер безбедност, открија пропусти во апликацијата Galaxy Store, која е составен дел на телефоните Galaxy.Сите корисници на телефони Галакси треба што поскоро да го надг...
ГОЛЕМА ПРОМЕНА: Маск воведува твитови од 4.000 карактери

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: Маск воведува твитови од 4.000 карактери

10.1.2023

Извршниот директор на „Twitter“, Илон Маск потврди дека наредниот месец ограничувањата на бројот на карактери ќе биде сменето од 280 на 4.000.Прв пат предложена во декември, промената е само дел од поголемиот „ремонт на социјалнат...
BMW РЕВОЛУЦИЈА Vision Dee

BMW РЕВОЛУЦИЈА Vision Dee

5.1.2023

Лас Вегас и CES ( Consumer Electronics Show) деновиве се дом на многу концепти со автомобилска тематика, со технологијата која допрва треба да дојде, а сега се најавува како нешто нормално. Без разлика дали таа технологија ќе дојд...
Најавен е НОВИОТ АНДРОИД 14, еве што може да се очекува

Најавен е НОВИОТ АНДРОИД 14, еве што може да се очекува

24.12.2022

Секоја нова верзија на Андроид, оперативниот систем на Google за мобилни уреди, носи цела низа подобрувања и иновации кои ќе му помогнат на вашиот мобилен миленик да блесне во својот полн сјај.Нема да биде поинаку со Android 14, к...
Ова се деталите за НОВИОТ Samsung Galaxy S23

Ова се деталите за НОВИОТ Samsung Galaxy S23

13.12.2022

Уредите од серијата Galaxy S редовно се меѓу најдобрите паметни телефони на пазарот.Како што се наближува датумот на претставување на новата генерација на најмоќните смартфони на Samsung од серијата Galaxy S, на интернет кружат се...
Заоблен iPhone? Веќе видено и отфрлено од Samsung

Заоблен iPhone? Веќе видено и отфрлено од Samsung

3.12.2022

Apple беше изложен на многу критики за користење на истиот дизајн за речиси секој iPhone. Еден инженер решил да го поправи ова, создавајќи закривен iPhone 14 Pro Max.Инженерот, со прекар фикс Apple (@lipilipsi) на Твитер, призна д...
Ova e новиот Renault 4, ЛЕГЕНДАТА Е ДИЗАЈНИРАНА КАКО ВСЕЛЕНСКО ВОЗИЛО

Ova e новиот Renault 4, ЛЕГЕНДАТА Е ДИЗАЈНИРАНА КАКО ВСЕЛЕНСКО ВОЗИЛО

3.12.2022

На саемот за автомобили во Париз, Renault претстави модерна реинтерпретација на „четворката“, иако во форма на концепт. Трофејот Renault 4EVER со робустен изглед е целосно електричен SUV од Б-сегментот кој е подготвен за производс...
Кинеска револуција, ЕЛЕКТРОАВТОМОБИЛ по неверојатна цена

Кинеска револуција, ЕЛЕКТРОАВТОМОБИЛ по неверојатна цена

3.12.2022

Кинескиот автомобилски гигант BYD најави револуција на пазарот на електрични автомобили.Во средината на следната година кинеската марка ќе го претстави моделот Галеб“ кој ќе биде нивниот прв модел на пазарот со натриумови батерии....
 Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

2.12.2022

Се чини дека Samsung е подготвен да ги следи стапките на Apple и да обезбеди функции за сателитска комуникација на својата претстојна серија паметни телефони Galaxy S23.Apple ја претстави функцијата Emergenxy SOS која работи преку...
 Чекор напред во развојот на универзална вакцина: Што значи тоа за можна нова пандемија

Чекор напред во развојот на универзална вакцина: Што значи тоа за можна нова пандемија

2.12.2022

Научниците веруваат дека направиле чекор напред во развојот на вакцина против сите 20 познати форми на грип. За развој на оваа вакцина се користи технологијата mRNA, која беше искористена за успешен развој на вакцината против коро...
 Овие телефони сигурно ќе го добијат новиот чип Snapdragon 8 Gen 2

Овие телефони сигурно ќе го добијат новиот чип Snapdragon 8 Gen 2

2.12.2022

Неодамна Qualcomm го претстави својот нов предводник на чипот кој е наменет за премиум уредите кои ќе пристигнат во 2023 година.Иако, на пример, Vivo веќе претстави телефон со овој чип, тој е всушност предводник за следната година...
 Капсулата на НАСА ја напушти лунарната орбита и се враќа на Земјата

Капсулата на НАСА ја напушти лунарната орбита и се враќа на Земјата

2.12.2022

Капсулата Орион на беспилотната американска вселенска мисија „Артемис 1“ на Месечината ја напушти лунарната орбита и е на пат назад кон Земјата, соопшти американската вселенска агенција НАСА.Леталото прелета 64.000 километри над М...
 Google го менува начинот на пребарување на Интернет

Google го менува начинот на пребарување на Интернет

2.12.2022

Покрај повремената козметичка промена на почетната страница, која може да ги натера долгогодишните корисници да се замислат, „пребарувањето на Google“ се развива без премногу помпа.Иако Google вели дека пребарувањето се ажурира ил...
 Microsoft призна: „Sony има поквалитетни ексклузивни игри“

Microsoft призна: „Sony има поквалитетни ексклузивни игри“

2.12.2022

Sony има повеќе ексклузивни игри од Xbox, според Microsoft, кој исто така тврди дека многу од ексклузивните наслови на неговиот ривал се со подобар квалитет.Microsoft ова го изјави на британската CMA (Competition and Markets Autho...
Добри се iPhone и Samsung но - Huawei Mate 50 Pro има НАЈДОБРА КАМЕРА ВО СВЕТОТ!

Добри се iPhone и Samsung но - Huawei Mate 50 Pro има НАЈДОБРА КАМЕРА ВО СВЕТОТ!

19.11.2022

Секогаш кога ќе помислиме дека не може подобро, гигантот „влетува“ со некој кец во ракавот и ни покажува дека технолошките чуда постојат, и дека се наоѓаат во нивните телефони.Huawei веќе со години сосема со право не навикна на фа...
Porsche 911 GT2 RS со 100 коњски сили во себе! НАДРЕАЛНО

Porsche 911 GT2 RS со 100 коњски сили во себе! НАДРЕАЛНО

15.11.2022

Manhart го открива својот најнов производ до сега, TR 900. Врз основа на тековната генерација на Porsche 911 GT2 RS, германскиот тјунер му дава на хардкор 911 здрави надградби не само со централата, туку и со остатокот од телото. ...
ПАНИКА МЕЃУ БОТОВИТЕ: Твитер ќе ги укине лажните профили

ПАНИКА МЕЃУ БОТОВИТЕ: Твитер ќе ги укине лажните профили

12.11.2022

Маск истакна дека Твитер трајно ќе ги суспендира оние кои имитираат други, освен ако нивната содржина е јасно означена како пародија.Пред да го купи Твитер, Илон Маск истакна дека не е љубител на доживотни суспензии, ветувајќи дек...
НОВИОТ ИЗГЛЕД НА Gmail: Полош или подобар?

НОВИОТ ИЗГЛЕД НА Gmail: Полош или подобар?

12.11.2022

Google објави интегриран преглед за Gmail, кој е задолжителен за сите, а корисниците повеќе нема да смеат да се вратат на старата верзија и изглед.Во февруари оваа година беше објавено дека Gmail добива нов кориснички интерфејс, а...
Ова се НАЈДОБРИТЕ АНДРОИД ТЕЛЕФОНИ за 2022 година

Ова се НАЈДОБРИТЕ АНДРОИД ТЕЛЕФОНИ за 2022 година

12.11.2022

Кога станува збор за паметните телефони, навистина имате само две опции: Android или iOS. Порано имаше повеќе оперативни системи (RIP Windows Phone), а има и некои други, нови и ефикасни кај кинеските производители Huawei, Xaoimi ...
Монструмот од графичка nVidia RTX 4090 - СЕ ТОПИ! Има ли решение за катастрофата

Монструмот од графичка nVidia RTX 4090 - СЕ ТОПИ! Има ли решение за катастрофата

12.11.2022

Откако корисниците почнаа да известуваат за топење и палење на адаптерот RTX 4090 12VHPWR, Nvidia ја презеде истрагата во свои раце.Од Nvidia се уште нема официјални информации, но благодарение на дисекцијата на Nvidia 12VHPWR ада...