Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Балкан
„Коха“: Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци, кои апселе Русин во 2019.

„Коха“: Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци, кои апселе Русин во 2019.

2 март 2024

Повикувајќи се на сопствени неименувани извори, „Коха“ тврди дека Русија бара тројцата полицајци да се уапсат во врска со случајот од 2019 година во северно Косово, кога беше уапсен руски државјанин, за кој властите во Приштина објавија дек
Невидено невреме во Сплит : Багери ги чистат наносите на град (ВИДЕО)

Невидено невреме во Сплит : Багери ги чистат наносите на град (ВИДЕО)

2 март 2024

Откако Сплит претходно го зафати силно невреме со грмотевици, пристигнаа нови фотографии и видеа од Далмација, кои се прилично неверојатни, пренесува Вечерњи лист. Локалното ДВД објави дека рано утринава четворица членови на нивната компан
Владејачката СНС бара одржување нови избори за градот Белград

Владејачката СНС бара одржување нови избори за градот Белград

2 март 2024

-Донесена е одлука да се оди на нови избори во Белград. Втората одлука е на овие избори да се оди со „што е можно поширок фронт“. Ќе видиме кој се ќе биде таму. Сметавме дека одговорна организација треба да ја подигне границата на легитимит
Вучиќ: Србија е на прво место на Западен Балкан според висината на платите

Вучиќ: Србија е на прво место на Западен Балкан според висината на платите

2 март 2024

Во своето обраќање до јавноста, тој потсети дека во 2014 година, кога станал премиер, Србија го делеше третото и четвртото место, односно Србија, која тогаш имаше просечна плата од 330 евра, следеше Црна Гора со просечна плата од 490 евра.
НОВИ ИЗБОРИ ВО БЕЛГРАД, се огласи Вучиќ

НОВИ ИЗБОРИ ВО БЕЛГРАД, се огласи Вучиќ

2 март 2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово од претседателството изјави дека поддржува нови избори....
ТРИ РАБОТИ - Вучиќ обелодени ШТО БАРА ЗАПАДОТ ОД СРБИЈА

ТРИ РАБОТИ - Вучиќ обелодени ШТО БАРА ЗАПАДОТ ОД СРБИЈА

2 март 2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Западот од Србија очекува три работи – да го признае Косово и Метохија, да воведе санкции кон Русија и да воведе марионетски режим во Србија, пренесе Политика....
Вучиќ го обвини Западот: Сакаат во Србија да воспостават марионетска влада

Вучиќ го обвини Западот: Сакаат во Србија да воспостават марионетска влада

2 март 2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги обвини западните земји за зголемен притисок врз Србија де факто и де јуре да го признае Косово, да воведе санкции кон Русија и да го промени нејзиниот став кон Кина, а крајната цел е да се во
ЗАГИНАА ТАТКО И СИН во експлозија во Албанија, повреден е и пратеник

ЗАГИНАА ТАТКО И СИН во експлозија во Албанија, повреден е и пратеник

2 март 2024

Татко и син се загинатите во експлозијата која се случи вчера во голем магацин во изградба во албанскиот град Љушња. Албанските медиуми јавуваат дека починало лицето кое управувало со кранот, а од здобиените изгореници во болницата за трауматологија во Тирана починал и неговиот 20-годишен син, кој бил во кабината на кранот....
Албанија: Уште една жртва во експлозијата во Љушња, во критична состојба и повредениот пратеник

Албанија: Уште една жртва во експлозијата во Љушња, во критична состојба и повредениот пратеник

1 март 2024

Албанските медиуми јавуваат дека починало лицето кое управувало со кранот, а од здобиените изгореници во болницата за трауматологија во Тирана починал и неговиот 20-годишен син, кој бил во кабината на кранот. - Момчето имаше тешки изгорени
Kланот на Звицер планирал дрогата од Дубаи да ја пренесе преку МАКЕДОНИЈА

Kланот на Звицер планирал дрогата од Дубаи да ја пренесе преку МАКЕДОНИЈА

1 март 2024

Радоје Звицер, водачот на Кавачкиот клан преку апликацијата „Скај“ го информирал поранешниот црногорски полицаец Љубо Миловиќ за плановите за шверц на кокаин од Дубаи.
Недела дена пред НАТО самитот 2008 ми се јави Кондолиза Рајс - мора да прифатиме „ФИРОМ“! ОДБИВ

Недела дена пред НАТО самитот 2008 ми се јави Кондолиза Рајс - мора да прифатиме „ФИРОМ“! ОДБИВ

1 март 2024

За аргументите за и против Договорот од Преспа, секој од своја гледна точка и за детали од преговорите од своја перспектива, меѓу другото дискутираа поранешните шефови на грчката дипломатија од Нова демократија, ПАСОК и СИРИЗА, Дора Бакојани, Евангелос Венизелос и Никос Коѕијас за време на панел дискусијата посветена на надворешната политика на конференцијата на „Катимерини“ по повод 50-годишнината од обновувањето на демократи...
Соработник на Курти е уапсен во Бугарија поради трговија со луѓе

Соработник на Курти е уапсен во Бугарија поради трговија со луѓе

1 март 2024

Апсењето на Красниќи било веќе извршено на 19 февруари 2024 година, пренесува интернет весникот Reporteri.net. Тој бил фатен од бугарските власти при влез во Бугарија, додека со семејството патувал на одмор. Тоа е затоа што се испоставило д
Коѕиас: Жал ми е што Нова демократија го третира Договорот од Преспа за внатрепартиски проблем

Коѕиас: Жал ми е што Нова демократија го третира Договорот од Преспа за внатрепартиски проблем

1 март 2024

За аргументите за и против Договорот од Преспа, секој од своја гледна точка и за детали од преговорите од своја перспектива, меѓу другото дискутираа поранешните шефови на грчката дипломатија од Нова демократија, ПАСОК и СИРИЗА, Дора Бакојан
Во Грција разбиена меѓународна криминална група за убиствата на тројца Црногорци и еден Србин

Во Грција разбиена меѓународна криминална група за убиствата на тројца Црногорци и еден Србин

1 март 2024

Зад двете двојни убиства во Грција во 2020 година, едно во близина на Атина, со жртви двајца Црногорци, а другото на островот Крф, кога беа убиени уште еден Црногорец и еден Србин, стои меѓународната криминална организација, што ја разби гр
Турските дронови „Бајрактар“ испорачани во Албанија

Турските дронови „Бајрактар“ испорачани во Албанија

1 март 2024

Тој на Фејсбук наведе дека е почнато склопување на беспилотните летала, како и паралелно поставување на потпорната инфраструктура за нивно работење и контрола. Според него, овој развој „не само што ги зголемува одбранбените способности на А
Европското обвинителство води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на приближно 900 мил.евра

Европското обвинителство води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на приближно 900 мил.евра

1 март 2024

Во 2023 година беа отворени 107 нови истраги за 405,2 милиони евра. Во оваа бројка пет инспекциски надзори се за измама со ДДВ со вкупна вредност од 28,2 милиони евра, покажуваат податоците. Минатата година не е издаден ниту еден налог за з
Од денеска намалени цени на над 3.000 производи супермаркетите во Грција

Од денеска намалени цени на над 3.000 производи супермаркетите во Грција

1 март 2024

Цените на над 3.000 производи за чистење и за лична хигиена, од денеска се очекува да бидат намалени и до 18 отсто во грчките супермаркети, според податоците од Министерството за развој на Грција, а во рамките на владините мерки за справува
Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград отворен за сообраќај, дојавите за бомби биле лажни

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград отворен за сообраќај, дојавите за бомби биле лажни

1 март 2024

Радио телевизија на Србија (РТС) објави дека извештаите за бомби биле лажни. Околу 19 часот и 15 минути на белградскиот аеродром пристигнала дојава за поставена бомба, по што била извршена контрадиверзантска проверка, а патниците биле еваку
Целосно е евакуиран аеродромот во Белград по дојавата за бомби во два авиона (ВИДЕО)

Целосно е евакуиран аеродромот во Белград по дојавата за бомби во два авиона (ВИДЕО)

29 февруари 2024

Неофицијално, станува збор за авионите на авиокомпаниите Wizz Air и Air Montenegro, објави Телеграф. Како што неофицијално дознава Танјуг, пилотот при еден лет добил дојава за бомба, по што повикал полиција, бидејќи на еден од патниците му
ДРАМАТИЧНО ВИДЕО од евакуација на белградскиот авион: ПИЛОТОТ СЕ ПОСОМНЕВАЛ во патник, па викнал полиција

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО од евакуација на белградскиот авион: ПИЛОТОТ СЕ ПОСОМНЕВАЛ во патник, па викнал полиција

29 февруари 2024

Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" zatvoren je zbog dojave o bombi koju je dobio pilot na jednom letu pre poletanja....