Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Свет
Советот за безбедност на ОН повика на заштита на хуманитарните работници

Советот за безбедност на ОН повика на заштита на хуманитарните работници

24 мај 2024

Советот за безбедност на ОН денеска ги повика сите држави да ги „почитуваат и штитат“ хуманитарните работници, вклучително и локалните, бидејќи десетици од овие работници се убиени и повредени секоја година додека се обидуваат да им помогна
Борел: ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Борел: ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

24 мај 2024

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата (МСП) до Израел веднаш да ја прекине офанзивата на Рафа, изјави дека ЕУ ќе треба да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или И
Египетскиот претседател се согласи со Бајден да испрати хуманитарна помош преку Керем Шалом

Египетскиот претседател се согласи со Бајден да испрати хуманитарна помош преку Керем Шалом

24 мај 2024

Египетското претседателство соопшти дека испраќањето хуманитарна помош преку вториот премин ќе биде привремено додека „не се воспостават правни механизми за повторно отворање на граничниот премин Рафа“, пишува Гардијан. Египетското Министер
Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд

24 мај 2024

Покрај денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата, Израел веднаш да ги прекине воените операции во градот Рафа, во Појасот Газа, израелскиот министер Бени Ганц, член на Воениот кабинет, рече  дека Израел мора „да ја продолжи борбата
Американски медиуми: Путин подготвен на примирје во Украина само ако се запазат тековните линии

Американски медиуми: Путин подготвен на примирје во Украина само ако се запазат тековните линии

24 мај 2024

Во извештајот објавен денеска и кој се повикува на четворица руски извори се вели дека Путин е подготвен да продолжи да војува ако Киев и Запад не се согласат на примирје под тие услови. Москва и Киев засега не ја коментираа објавата. Путин
Британскиот парламент предупреди на можноста за странско мешање пред изборите во јули

Британскиот парламент предупреди на можноста за странско мешање пред изборите во јули

24 мај 2024

Комитетот за национална безбедност на британскиот Парламент денеска го предупреди премиерот Риши Сунак за опасноста од странско мешање преку кибер напади или кампањи за дезинформации пред парламентарните избори на 4 јули и повика на мерки з
Хамас ја поздрави одлуката на МСП за Рафа

Хамас ја поздрави одлуката на МСП за Рафа

24 мај 2024

Сепак, Хамас оцени дека тоа не е доволно и бара запирање на израелската офанзива во целиот Појас Газа, пренесуваат агенциите. Покрај тоа, Хамас го повика Советот за безбедност на ОН да ја спроведе одлуката на Меѓународниот суд на правдата (
ПОТОП БЕЗ НЕГО: Фалењето на Трамп на предизборниот митинг ја откри судбината на заложниците на Хамас (ВИДЕО)

ПОТОП БЕЗ НЕГО: Фалењето на Трамп на предизборниот митинг ја откри судбината на заложниците на Хамас (ВИДЕО)

24 мај 2024

ПОПЛАТА БЕЗ НЕГО: Фалењето на Трамп на предизборниот митинг ја откри судбината на заложниците на Хамас (ВИДЕО)...
Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

24 мај 2024

Лекарите рекоа дека најмалку петмина Палестинци загинале кога биле погодени куќи во Џабалија, а се верува дека другите се под урнатини. До таа област не може да се дојде поради бомбардирањето, пренесуваат агенциите. Израелските напади врз с
САД и ЕУ започнаа механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

САД и ЕУ започнаа механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан

24 мај 2024

Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) покренаа заеднички механизам за координација на САД и ЕУ за Западен Балкан, фокусиран исклучиво на манипулација и мешање со странски информации (манипулација со Ф
Највисокиот суд на ОН му нареди на Израел да го прекине нападот врз Рафа

Највисокиот суд на ОН му нареди на Израел да го прекине нападот врз Рафа

24 мај 2024

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во својата одлука наведе дека „не е убеден“ оти евакуацијата на Рафа и другите израелски мерки се доволни за да се намалат страдањата на Палестинците, пренесоа агенциите. Читајќи ја одлуката за новите при
Во Романија уапсен осомничен за шпионажа за Русија

Во Романија уапсен осомничен за шпионажа за Русија

24 мај 2024

Романската единица за борба против организираниот криминал DIICOT во соопштение наведе дека осомничениот од 2022 година ги надгледувал воените објекти на Романија или на НАТО во југоисточна Романија во близина на границата со Украина. Осомн
Шефот на ЦИА се очекува во Париз во обид да започне нови разговори за прекин на огнот во Газа

Шефот на ЦИА се очекува во Париз во обид да започне нови разговори за прекин на огнот во Газа

24 мај 2024

Израел вчера даде зелено светло за продолжување на преговорите со цел ослободување на заложниците во Газа. Преговорите за примирје, кои индиректно се водат со палестинскиот исламистички Хамас, со месеци не даваат резултати. Западен извор де
Борел: Руската акција на границата со Естонија е неприфатлива

Борел: Руската акција на границата со Естонија е неприфатлива

24 мај 2024

„Ваквите акции се неприфатливи, ЕУ очекува објаснувања од Русија по отстранувањето на овие пловки и нивна итна замена“, се вели во соопштението.  Естонската крајбрежна стража вчера објави дека нејзините руски колеги во текот на ноќта ги отс
Судот во Хаг му нареди на Израел ДА ЈА ПРЕКИНЕ ОФАНИЗВАТА ВО РАФАХ

Судот во Хаг му нареди на Израел ДА ЈА ПРЕКИНЕ ОФАНИЗВАТА ВО РАФАХ

24 мај 2024

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во Рафа, во Појасот Газа, наведувајќи го „непосредниот ризик“ за палестинскиот народ, јавува Би-Би-Си....
Холандија ја презема командата на мисијата на НАТО во Ирак

Холандија ја презема командата на мисијата на НАТО во Ирак

24 мај 2024

Тој го наследува генерал-полковник Хозе Антонио Агуеро Мартинез од Шпанија, кој беше на функцијата од мај 2023 година. „За Холандија и за мене лично е чест и привилегија да ја преземам командата со мисијата на НАТО во Ирак“, рече генерал-по
Политико: Колапс на напорите да се задржи ултрадесницата надвор од власт во ЕУ

Политико: Колапс на напорите да се задржи ултрадесницата надвор од власт во ЕУ

24 мај 2024

 потсетува дека европските политички партии од секаков вид со децении ги здружуваа силите за да ја држат екстремната десница далеку од лостовите на моќта и тврди дека таа стратегија, позната во Франција како „cordon sante“ („заштитен ѕид“)
Иранска армија: Хеликоптерот на Раиси не бил нападнат, се запалил по падот

Иранска армија: Хеликоптерот на Раиси не бил нападнат, се запалил по падот

24 мај 2024

Ова го објави иранската армија во соопштение што доцна синоќа беше прочитано на државната телевизија. Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан, како и шест други официјални лица и членови на екипажот загинаа во хеликоп
Ројтерс објави ЕКСКЛУЗИВА: Путин е подготвен да ја замрзне војната во Украина!

Ројтерс објави ЕКСКЛУЗИВА: Путин е подготвен да ја замрзне војната во Украина!

24 мај 2024

Рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да ја запре војната во Украина со преговарачки прекин на огнот кој ги признава сегашните линии на бојното поле, изјавија за Ројтерс четири руски извори, додавајќи дека Путин е подготвен да продолжи да се бори доколку Киев и Западот не одговорат позитивно.
Повеќе од 1.000 студенти на Харвард протестираа на церемонијата на доделување дипломи

Повеќе од 1.000 студенти на Харвард протестираа на церемонијата на доделување дипломи

24 мај 2024

Повеќе од 1.000 студенти ја напуштија церемонијата на дипломирање извикувајќи „Слободна Палестина“; откако администрацијата на Харвард објави дека нема да доделува дипломи на студенти кои претходно учествувале во пропалестински протести. Ед