Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Профил
ФРАНЦИЈА БЕЛЕЖИ ПОРАЗИ НАСЕКАДЕ И БАРА КОМПЕНЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ, од моќта остана - малку

ФРАНЦИЈА БЕЛЕЖИ ПОРАЗИ НАСЕКАДЕ И БАРА КОМПЕНЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ, од моќта остана - малку

19 мај 2024

Француските сили започнаа „голема операција“ во Нова Каледонија, а немирите синоќа однесоа уште еден живот, пишува британски „Гардијан“. Операцијата ќе има за цел да го врати патот што го поврзува аеродромот со Нумеа, бидејќи градоначалникот на главниот град вели дека ситуацијата „не се подобрува“....
ДУИ и СДСМ: “СЕГА СЕ Е ВО БОЖЈИ РАЦЕ“

ДУИ и СДСМ: “СЕГА СЕ Е ВО БОЖЈИ РАЦЕ“

18 мај 2024

Поразот на коалицијата ДУИ/СДМ на парламентарните избори сериозно ги потресува двете партии и најавува, пред се, внатрепартиска борба за преземање на позиции во поразениот тим и нужни смени во раководствата, а исто така и закани од тимот кој е на заминување како последна реакција пред прифаќање на последиците....
Зелените контролираат од ЕНЕРГИЈА до ВОЈНАТА во УКРАИНА: Деиндустријализација на Германија, разбивање на коалицијата „Семафор“ ...

Зелените контролираат од ЕНЕРГИЈА до ВОЈНАТА во УКРАИНА: Деиндустријализација на Германија, разбивање на коалицијата „Семафор“ ...

15 мај 2024

Германија минува низ деиндустријализација со голема брзина, а тоа е нешто што само една партија од германската коалиција „семафор“ (името доаѓа од партиските бои) која ја вклучува СПД на канцеларот Олаф Шолц, про-бизнис партијата ФДП (Слободен Демократи) и, се разбира, партијата на Зелените. Последново може да биде фактор за пропаѓање на владејачката коалиција благодарение на скандалот што избива (но не само на него)....
Ако 59 е 61, зошто 37 да не биде 74?

Ако 59 е 61, зошто 37 да не биде 74?

12 мај 2024

Деветти мај 2024 година. Урбаниот граѓанин од интелектуалната бижутерија, со вознемирена ароганција во погледот, праведнички растреперени прсти и надмен елитизам, седнува пред тастатура и со страст на жртва, која се трансформира во активист, споделува гнев со свои истомисленици, па крикнува во следниот пасус на мојава колумна....
Дали војната во Украина се претвора во СВЕТСКА ВОЈНА?

Дали војната во Украина се претвора во СВЕТСКА ВОЈНА?

5 мај 2024

По почетокот на руската агресија против Украина во февруари 2022 година, Западот постави неколку таканаречени црвени линии за да се осигура дека војната нема да се прошири надвор од границите на Украина. Досега многу од нив се прегазени, а некои ќе бидат многу скоро.
Ја излези Ѓурѓо...

Ја излези Ѓурѓо...

3 мај 2024

Пошто ние немаме закони кои се спроведуваат, за оваа прилика ќе се повикам на еден од марфиевите закони, проверени се: Направи систем што и будала може да го користи, на крај само будалите и ќе го користат....
1-ви Мај во светот кој се менува од ТЕМЕЛ: „Голем хаос е под небото, ситуацијата е одлична“?

1-ви Мај во светот кој се менува од ТЕМЕЛ: „Голем хаос е под небото, ситуацијата е одлична“?

1 мај 2024

За време на жестоката граѓанска војна во Кина, која однесе милиони животи, додека бруталноста се чинеше дека зафаќа сè околу неа, комунистичкиот лидер Мао Це Тунг рече:...
Ајнштајн сака нешто да ви порача

Ајнштајн сака нешто да ви порача

27 април 2024

Дефиниција на лудилото, според Ајнштајн, е “кога упорно правиш една иста работа а очекуваш друг резултат“....
„ЕВРОПА УМИРА...“? порача Макрон, но, Европејците не се наивни - неговата визија за воинствена и „силна“ Европа е длабоко погрешна

„ЕВРОПА УМИРА...“? порача Макрон, но, Европејците не се наивни - неговата визија за воинствена и „силна“ Европа е длабоко погрешна

27 април 2024

За време на неговите години на власт, францускиот претседател Емануел Макрон доста се практикуваше во драматични изјави. Во еден момент тој изјави дека НАТО е „клинички мртов“, но тоа го кажа кога му беше политички погодно за време на администрацијата на Трамп. Тој во февруари годинава драматично изјави дека Европа „не смее да ја исклучи“ можноста за испраќање војници во Украина, што предизвика бројни, речиси исклучиво негатив...
„Јас само крајот би го променил, другото не чини“

„Јас само крајот би го променил, другото не чини“

21 април 2024

Интересно што Пендаровски прави стендапи за да нè насмее, иако всушност крева паднат морал кај членство, ама простаклак и невоспитаност не се смешни....
НАТО е на УДАР, а под негова заштита не се ни цели САД - оваа американска држава НЕ Е ОПФАТЕНА

НАТО е на УДАР, а под негова заштита не се ни цели САД - оваа американска држава НЕ Е ОПФАТЕНА

1 април 2024

Претходно овој месец, Шведска се приклучи на НАТО алијансата, која вклучува 31 друга земја, вклучително и САД. Но, всушност, само 49 од 50 американски сојузни држави се членки на НАТО. Географски и историски, Хаваи технички не е опфатен со НАТО пактот....
РЕАЛЕН ПРИКАЗ?  Како би изгледала нуклеарната војна во 21 век?

РЕАЛЕН ПРИКАЗ? Како би изгледала нуклеарната војна во 21 век?

1 април 2024

Во 1960 година, САД имаа околу 18.000 нуклеарни оружја. Имаа и детални планови како да го користат. Да ги изведеа, 275 милиони луѓе во Советскиот Сојуз ќе беа убиени во првиот час од војната. Уште 325 милиони ќе умрат од радиоактивни последици во следните шест месеци. Дури и ако Кина остане надвор од оваа потенцијална војна, последиците би убиле дури 300 милиони кинески граѓани....
Ако сè друго ПРОПАДНЕ, Украина има уште една шанса. Може ли Зеленски да победи над Трамп?

Ако сè друго ПРОПАДНЕ, Украина има уште една шанса. Може ли Зеленски да победи над Трамп?

31 март 2024

„Кога водите егзистенцијална војна, последното нешто за кое треба да се грижите е исходот од изборот на кој не можете да влијаете бидејќи другите луѓе одлучуваат. Ќе мора да работите со тој избор, кој и да е. "...
Ловот на донатори е транспарентна корупција која американскиот народ ја гледа и може малку да направи?!

Ловот на донатори е транспарентна корупција која американскиот народ ја гледа и може малку да направи?!

31 март 2024

Во Америка е изборна година, што значи дека претседателските кампањи се во полн ек, а тоа значи дека кандидатите бараат пари преку политички донации. Тоа е дел од американскиот спектакл. Медиумите ревносно известуваат кој колку собрал, кој бил фаворизиран од моќните донатори, односно од „најтешките“ капиталисти на американската сцена. Пристапот е, во најмала рака, интересен. Меѓутоа, во Европа, политичарите генерално се држат ...
Германија и Франција се фалат со „мегапроектот“. Тоа е најголемото ПРОМАШУВАЊЕ на сите времиња

Германија и Франција се фалат со „мегапроектот“. Тоа е најголемото ПРОМАШУВАЊЕ на сите времиња

26 март 2024

Кога германскиот министер за одбрана Борис Писториус и неговиот француски колега Себастијан Лекорну насмеано им се обратија на новинарите со веста дека новата европска тенковска програма е оживеана на 22 март, професионалните новинари не знаеја дали да плачат или да се смеат. Затоа, не е чудно што огромното мнозинство на воениот печат го игнорираше настанот....
Да се ​​биде против војната во денешна Европа станува НАЈВИСОКИОТ ЧИН НА ХРАБРОСТ, но храброста сеуште не исчезнала

Да се ​​биде против војната во денешна Европа станува НАЈВИСОКИОТ ЧИН НА ХРАБРОСТ, но храброста сеуште не исчезнала

24 март 2024

Пред секоја голема војна, особено светска војна, интензивно се зборува за можноста таа да избие....
ПОСЛЕДИЦИТЕ: ИСИЛ-К ја презеде одговорноста, но кого ќе обвини Москва?

ПОСЛЕДИЦИТЕ: ИСИЛ-К ја презеде одговорноста, но кого ќе обвини Москва?

23 март 2024

Терористичкиот напад е извршен вчера вечерта во големиот трговски центар Крокус Сити на периферијата на главниот град на Русија....
Дали Америка е на работ на уште една граѓанска војна?

Дали Америка е на работ на уште една граѓанска војна?

18 март 2024

CNN неодамна објави интересна колумна на Брус Хофман и Џејкоб Вер за можноста за нова граѓанска војна во САД. Брус Хофман е виш соработник за антитероризам и домашна безбедност во Советот за надворешни односи и професор на Универзитетот Џорџтаун. Џејкоб Вер е соработник на Советот за надворешни односи и професор на Универзитетот Џорџтаун и Универзитетот Десалес. Колумната е делумно адаптирана од нивната нова книга „Бог, пушки ...
Путин ќе биде владетел на Русија и во следните шест години. Што значи ова за Украина и светот?

Путин ќе биде владетел на Русија и во следните шест години. Што значи ова за Украина и светот?

17 март 2024

Викендов во Русија се одржуваат претседателските „избори“ на кои се очекува убедлива победа на долгогодишниот претседател, а слободно може да се каже и владетелот на Русија Владимир Путин....
Што се случува кога магарето ќе влезе во палата...

Што се случува кога магарето ќе влезе во палата...

16 март 2024

Кога си на врвот секој следен чекор – води надолу кон дното. Колку поголем е теретот од кешот и насилно стекнатата моќ, толку падот е по болен и по долен....