Vreme.mk - Дознај на Време.

Балкан

Невреме во Словенија: Силни ветришта, град и снег (ВИДЕО)

16 април 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Портокалово предупредување е издадено за јужниот дел од земјава поради снежни услови. Температурите паднаа, а на места како и за повеќе од 10 Целзиусови степени, објави Индекс.

Заладувањето со студен фронт од североисток напредува кон запад од земјава. На некои места веќе се олади за повеќе од 10°C. Дува силен североисточен ветер. Во северна Словенија почна да се развива невреме, а врнежите ќе се интензивираат во следните неколку часа, пишува Агенцијата за животна средина.

„Во појасот од Горењска до Корушка се очекуваат врнежи од 30 до 60 милиметри. На повисоките места над околу 800 метри може да наврнат околу 20 сантиметри снег“, соопшти Агенцијата за животна средина на Република Словенија (Арсо).

Снегот веќе ги побеле Љубељ, Коренско седло и Рогла, што може да се види и на веб-камерите. Сообраќајниот информативен центар предупредува дека зимската опрема е задолжителна и по 15 март во случај на снег на коловозот.

Во Штаерска, на над 500 метри надморска височина веќе паѓаат мали снегулки, а невремето ја зафати и Корушка.

Попладнево и навечер можна е многу силна бура во Приморје, која ќе надмине сто километри на час, а привремено силен североисточен ветер ќе дува и на други места во Словенија, најави за СТА, дежурниот метеоролог на Арсо, Ева Безек.

Поради силното невреме Арсо за денеска од 14 до 23 часот издаде портокалово предупредување за невреме, можна е и трамонтана на брегот. Поради силниот ветер Арсо издаде и портокалово предупредување за централна Словенија, за денеска од 13 до 15 часот.

Поради попладневните и вечерните снежни услови издадено е портокалово предупредување за југоисточниот и југозападниот дел од земјава. Жолто предупредување денеска е издадено и за останатиот дел од државата, најмногу за попладневните часови.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ