30 јуни 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Аргентина забележа трета последователна победа во групата А на Копа Америка и заврши како првопласирана во својата група. Светскиот шампион го победи Перу со 2-0, а повторно херој за нив беше Лаутаро Мартинез, кој ги постигна двата гола во 47. и 86. минута. „Гаучосите“ играа без својата ѕвезда Лионел Меси, кој е повреден.

Аргентина ја имаше иницијативата речиси во текот на целиот натпревар. Во 47. минута Анхел Ди Марија со прекрасно додавање за водство го пронајде Лаутаро Мартинез, кој остана очи в очи со голманот и елегантно префрли за 1:0. Во 70. минута и Аргентина доби пенал во своја корист за играње со рака врз играч на Перу, но Леандро Паредес ја погоди стативата.

Во 86. минута Аргентинците го удвоија водството. Повторно, Лаутаро Мартинез скокна лице в лице со голманот и повторно ја ископа топката преку неговото нуркање за 2:0. Пред тоа, сепак, имаше сериозни сомнежи дека напаѓачот направил прекршок играјќи со рака на Алдо Корсо, но по прегледот со ВАР, судиите одлучија дека голот е регуларен, што многу ги налути Перуанците.

Аргентина оди во четвртфиналето каде ќе игра или со Еквадор или Мексико.