Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

За само неколку часа, Русите загубија цел тенковски полк (ВИДЕО)

2 април 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Додека руските полкови ги окупираа урнатините на Авдиивка, поранешното упориште на Украина во источна Украина, а потоа продолжија со офанзивата кон запад, чекаше една клучна руска единица, пишува Форбс.

Шестиот тенковски полк беше дел од 90-та панцирска дивизија - нивната пробивна единица. Ако руските трупи открија слабост во украинската одбрана западно од Авдиевка, задачата на 6-от полк беше да ја искористи таа слабост и да сее хаос во украинските редови.

Зошто тогаш, во саботата, 90-та дивизија испрати полк во директен напад на непроменетите украински позиции што ги чуваше елитната украинска 25-та бригада?

Овој напад, започнат среде бел ден, беше еден од најголемите, ако не и најголемиот таков напад во целата војна. Полкот „напредна малку северозападно од селото“ Тоненка, соопшти украинскиот Центар за одбранбени стратегии.

Сепак, тоа не траеше. Нападот заврши катастрофално за Русите кога 48 возила на полкот – 36 тенкови Т-90 и 12 борбени возила БМП, со стотици војници – влегоа во минско поле. Украинските падобранци истрелаа противтенковски проектили кон нив, како и експлозивни беспилотни летала FPV.

Украинците „го одбија овој прв, огромен напад“, велат од Центарот. Полкот се повлече, оставајќи зад себе 20 уништени возила и потенцијална маса мртви војници. „Од ова може да се забележат две значајни работи“, нагласува украинската аналитичка групација Frontelligence Insight.

„Прво, руските сили во оваа област не ги загубија капацитетите и ресурсите за операции над нивото на баталјонот. Ова е загрижувачко затоа што, и покрај значителните загуби што одговараат на уништување на цела дивизија, можноста да се состави армиран тенковски баталјон за украинската одбрана е загрозена“, велат од групата.

Уште полошо, Украинците се борат да ги снабдат своите позиции на фронтот додека чекаат помош од САД, како и усвојувањето на новиот закон за мобилизација од Киев - кој ќе ги овласти украинските вооружени сили да регрутираат десетици илјади нови војници.

Второто набљудување на Frontelligence Insight за Украина нуди малку повеќе надеж. „Наводно, 6-тиот полк имал задача да ги искористи дупките во одбраната и да напредува понатаму на украинска територија“, објаснуваат тие. „Ова е добра вест за Украинците, бидејќи експлоатацијата на таква група за пробивање сугерира дека руските сили се борат со значителни предизвици и преземаат очајни мерки“.

Со други зборови, 90-тата дивизија можеби сфатила дека не го прави напредокот што го планирале, па станале нетрпеливи и невнимателни.

Силата дизајнирана да направи хаос на слабо одбранетите украински позиции на тој начин влета директно во мини, украински беспилотни летала и познатите ефективни сили за противвоздушна одбрана.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ