Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

САД го предупредија Израел дека офанзивата во Либан може да предизвика поширока војна

24 јуни 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Генералот Чарлс К. Браун, изјави дека Иран „ќе биде посклон да му даде поголема поддршка на Хезболах“, додавајќи дека милитантите имаат повеќе ресурси од Хамас.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно изјави дека „интензивната фаза“ од борбата против Хамас во Газа ќе заврши „многу брзо“ и додаде дека Израел најверојатно ќе премести војници на границата со Либан.

Војната во Газа и ризикот од поширок конфликт ќе бидат во фокусот на денешните разговори во Вашингтон меѓу израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин.

„Подготвени сме за каква било акција што може да биде потребна во Газа, Либан и во повеќе области“, наведе Галант во соопштение. 

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ