Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Полицијата од Њујорк во подот на градинка, каде умрело бебе, нашле скривница за дрога

22 септември 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

При претресот во средата, полициските службеници пронашле меѓу 8 и 10 килограми дрога. Се наоѓала под подот од просторијата која била наменета за играње на децата. Во скривалиштето биле пронајдени фентанил и други наркотици. „Пронајдени се голем број докази кои водат до заклучок дека ова е повеќе од само дневен престој“, изјави вчера окружниот обвинител во Бронкс, Дарсел Кларк.

Инспекторите веруваат дека осомничените биле вмешани во трговија со дрога и дека нивната задача била да го мешаат фентанилот со други наркотици или предмети за домаќинство, како што е пудра за бебиња, пренесува Си-Ен-Ен.

Да потсетиме, полицијата минатата недела пронашла килограм фентанил под тепих во градинка во Њујорк, каде едно дете починало, а три биле пренесени во болница. Николас Доминичи (1) бил во градинка во Бронкс само една недела, а починал минатиот петок поради сомнително предозирање со дрога.

Сопственичката на дневниот престој „Дивино Нино“ во Бронкс, Греј Мендез (36) и нејзиниот закупец Карлисто Ацеведо Брито (41) се обвинети за поседување наркотици со намера да дистрибуираат што резултирало со смрт. Властите ги задржале осомничените без кауција. Доколку бидат прогласени за виновни, им се заканува доживотен затвор.

Надзорните снимки и телефонските записи покажуваат дека Мендез му се јавила на нејзиниот сопруг откако видела дека децата не се добро и дури потоа се јавила на 911. Нејзиниот сопруг дошол во градинката и извадил неколку полни торби за пазарење од расадникот, рекоа официјалните лица. Полицијата се уште трага по сопругот.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ