Vreme.mk - Дознај на Време.

Живот

Затворска казна за Јутјубер, кој уништи авион поради лајкови (ВИДЕО)

7 декември 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Поранешниот олимпиец призна дека ги лажел истражителите и отстранил докази, а сега треба да заврши долгиот процес во кој Џејкоб ја загуби пилотската дозвола.

Имено, 29-годишниот јутјубер Тревор Џејкоб објави видео од авионска несреќа на YouTube во декември 2021 година, кое собра повеќе од 4,5 милиони прегледи. Тој призна дека видеото го снимил како дел од спонзорски договор и се соочил со затворска казна до 20 години.

Во ноември 2021 година, Џејкоб полета од Санта Барбара, Калифорнија со камери поставени на авионот и со себе понесе падобран и селфи стап. „Тој немаше намера да стигне до својата дестинација, туку планираше да скокне од авионот за време на летот и да се снима како скока со падобран на земја додека неговиот авион се урнува“, соопшти обвинителството.

Авионот паднал во шумата Лос Падрес 35 минути по полетувањето, а потоа Џејкоб дошол до него за да го сними видеото. Некои корисници на YouTube беа скептични во врска со авионската несреќа и истакнаа дека Џејкоб веќе носел падобран и не се обидел безбедно да го приземји авионот.

Тој го пријавил падот на авионот до властите и бил должен да ги зачува остатоците од авионот. Подоцна тврдеше дека не ја знаел локацијата на авионската несреќа, но ја знаел бидејќи до неа стигнал со хеликоптер, ги извадил остатоците и подоцна ги уништил.

Џејкоб напиша писмо до судијата задолжен за неговиот случај, се извини за неговите постапки и нагласи дека темелно ја истражувал рутата на авионот за да се увери дека немало луѓе, згради или пешачки патеки во близина на местото на несреќата, додавајќи дека не требало да ја реализира својата идеја. Во меѓувреме му била вратена пилотската дозвола.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ