Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

НОВИ ТЕНЗИИ: “Русија окупира американска земја“ – “Вратете ја Алјаска“

5 ноември 2022
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Пратеникот на Државната дума Федот Тумусов одговори на повикот на Волстрит журнал до американските власти да го одземат островот Врангел од Русија. Политичарот за Газета.Ру изјави дека САД нема да добијат „ни педа“ руска земја.

– Островот Врангел е руска земја. И нема да се откажеме ни педа од родната земја. Згора на тоа, според последните амандмани, во нашиот Устав изрично пишува дека не смееме да подаруваме ниту еден квадратен метар земја. Тоа ќе биде државен криминал. Ова не доаѓа предвид – рече Тумусов.

Пратеникот напомена и дека би било фер САД да и ја вратат Алјаска на Русија.

– Не знам како Американците добиваат такви размислувања, но не треба никому да даваме ни педа земја. Ама Алјаска е наша, нека ја вратат. Сигурно знам дека Алјаска е руска земја. Тие, според мене, не му платиле ни на рускиот цар и го прекршиле купопродажниот договор. Затоа е неопходно Алјаска да се врати, би било поправедно – заклучи тој.

Претходно, во напис за Wall Street Journal, колумнистот Томас Денс рече дека островот Врангел наводно им припаѓа на САД, а Русија ја „држи“ оваа територија од 1924 година. Според авторот, на островот наводно има воена база која го загрозува суверенитетот на САД.

Неговиот напис ви го пренесуваме во целост:

“Оваа недела, нејасна руска публикација за животна средина го оспори потегот на Кремљ да се откаже од еколошките ограничувања на земјата за да може нејзината војска да одржува воени вежби на далечен остров во Арктичкиот Океан.

Писателите без сомнение беа храбри, но пропуштија поголем проблем. Островот, осум временски зони источно од Москва и дом на некои од најголемите природни чуда на Земјата, припаѓа на САД.

Додека Владимир Путин ја продолжува својата нелегална војна против Украина, тој ги избегнува незгодните вистини од советското минато на Русија. Меѓу нив, Русија ја држи територијата на САД од 1924 година.

Само еднаш во својата историја, САД ја отстапија контролата на својата територија на непријателска сила. Тоа беше за ограбувачките сили на друг Владимир – Ленин – и тоа е сагата за изгубените американски острови на Арктикот. Тие остануваат под руска контрола и САД треба да ги бараат назад.

Пред сто години болшевичките послушници на Ленин на советскиот вооружен чамец Црвен октомври ги зазедоа островите од американските доселеници. Тие ги уапсија доселениците и ги задржаа со години, а некои умреа во заробеништво. Силите на Јосиф Сталин последователно ги користеа островите за да ги затворат и мачат дисидентите, вклучувајќи го и шведскиот дипломат Раул Валенберг.

Денес островите се дом на најсовремена руска воена база, од која господинот Путин може да го загрози американскиот суверенитет.

Минатиот месец, американските воздухопловни сили пресретнаа руски бомбардери кои ги загрозуваа границите на Алјаска, дел од проекцијата на сила каде што островот Врангел игра стратешка улога.

На 12 август 1881 година, Капетанот Калвин Л. Хупер и неговата екипа слетаа на островот Врангел, ненаселен остров од околу 2.900 квадратни милји во Арктичкиот Океан, 270 милји северозападно од Кејп Лизбурн, Алјаска. На бреговите на реката Кларк, Хупер и неговите колеги офицери на американскиот поморски пароброд за приходи Томас Корвин го подигнаа американското знаме и го зазедоа островот.

Тој ден, Хупер беше на средината на Арктикот и ги исполнуваше своите должности како командант на Беринговата поморска патрола, дел од Министерството за финансии, кој подоцна ќе стане крајбрежна стража. Како висок американски функционер во младата област Алјаска, Хупер беше и де факто гувернер на Алјаска, задолжен да ја надгледува територијата, која беше формирана по купувањето од страна на САД 14 години претходно.

На Хупер и неговата екипа, вклучително и натуралистот Џон Муир, Конгресот им наредил да го спасат американскиот истражувачки брод на Арктикот, USS Jeannette. Спасувањето на крајот не успеа, но како што се случи, само неколку недели пред пристигнувањето на Корвин на островот Врангел, потполковникот на Jeannette, Џорџ Вашингтон Де Лонг и неговиот екипаж – сè уште живи, го напуштија бродот по тешко искушение заробени во ледената млазница – ги открија и ги презедоа блиските острови Бене, Хенриета и Жанет, кои денес исто така ги држи Русија.

Во децениите што следеа, американските и руските публикации го признаа суверенитетот на САД над Врангел.

Во 1921 година островот ја виде својата прва партија постојани доселеници. Три години подоцна, на 20 август 1924 година, пристигна советскиот чамец Црвен Октомври со чета на пешадија на Црвената армија. Земајќи ги заробени 14-те американски доселеници, Црвениот октомври ги префрли во заробеништво во руското пристаниште Владивосток, каде што останаа со години. Во тоа време, населбата беше во сопственост на Lomen Brothers, компанија Номе, Алјаска, ирваси и заловување, која заедно со државата Алјаска го задржува своето право до ден-денес.

Приближно со големината на Делавер и Род Ајленд заедно, Врангел не е пуста арктичка пустелија. Покрај руската воена база, островот има најголема густина во светот на дувла за поларни мечки и тихоокеански моржови, повеќе од 400 видови растенија и 100 видови птици преселници, од кои многу се загрозени. Тоа беше дом на последните волнени мамути во светот, праисториски суштества кои преживеале таму до пред неколку илјади години. Индикациите се дека она што се наоѓа под земја во Врангел не може да биде помалку вредно, вклучувајќи потенцијално големи количини нафта, гас и други минерали.

Ако г-дин Путин ја заборавил оваа историја, Џо Бајден може добро да ја памети. Пред 30 години тој ја водеше дебатата на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, за време на која сенаторот Френк Мурковски (Р., Алјаска) рече дека гласањето во корист на договорот за границата меѓу САД и Русија од 1991 година нема да ги наруши потенцијалните идни претензии на САД на островите.

Сенаторот Џеси Хелмс (Р., Н.Ц.) исто така го нагласи ова, велејќи:

„Се сомневам дека Стејт департментот ќе ја искористи можноста да изврши притисок врз американските претензии за петте острови – иако правото да го стори тоа е зачувано“.

Денес, таа можност штотуку создаде земја.“

Островот Врангел го добил името по рускиот морепловец и државник од 19 век Фердинанд Петрович Врангел. Во 1924 година, советскиот чамец „Црвен Октомври“ пристигна таму и го подигна црвеното знаме над островот. Во 1926 година, на островот беше основана првата советска населба, а суверенитетот над оваа територија беше обезбеден со резолуција на владата на СССР.

Сега островот Врангел е дел од истоимениот резерват и е на листата на светско наследство на УНЕСКО.

Фото: GAMMA-RAPHO

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ