Vreme.mk - Дознај на Време.

Забава

Научно- фантастична комедија има дури 11 номинации за Оскар (ВИДЕО)

24 јануари 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Станува збор за научно-фантастична инди комедија со Мишел Јео и Џејми Ли Кертис во главните улоги, а некои од номинациите што ги доби филмот се оние за најдобро сценарио, најдобра оригинална песна, филм на годината, најдобра главна и споредна женска улога, најдобар костим. Вреди да се спомене дека Everything Everywhere All At Once досега има собрано дури 387 номинации и 259 награди.

Напишан и режиран од Даниел Кван и Даниел Шајнерт, филмот се врти околу кинеско-американската иселеничка Евелин Ванг, која ја игра Микеле Јео, која, патем, е првата Азијка која некогаш била номинирана за најдобра актерка. Во филмот, Ванг открива дека може да се поврзе со други верзии на себе во паралелни универзуми и има задача да уништи моќно суштество кое се заканува да го уништи мултиверзумот.

Во филмот главните улоги ги толкуваат Стефани Хсу, Ке Хуј Куан, Џени Слејт, Хари Шум Џуниор, Џејмс Хонг и Џејми Ли Кертис во споредните улоги, а Њујорк Тајмс го опиша филмот како „виор на жанровска анархија“ со елементи на комедија, филмови од фантазија, боречки вештини и анимација.

Првично, режисерите ја напишале главната улога за Џеки Чен, но подоцна го преработиле сценариото за да одговара на Јео и ѝ ја понудиле улогата. Музиката за овој филм ја направил Сон Лукс во соработка со Мицки, Дејвид Бирн, Андреа 3000 и Ренди Њуман.

Филмот исто така е многу успешен во кината и заработил повеќе од 103 милиони долари и станал првиот филм продуциран од А24 кој надминал 100 милиони долари заработка. Заработил и бројни пофалби за сценариото, режијата, визуелните ефекти, костимот, оригиналноста, кинематографијата, каскадерската кореографија, а посебен акцент бил ставен на добро направената тема на егзистенцијализмот, генерациската траума, нихилизмот, невродиверзитетот и идентитетот на американските Азијци.

Филмот е вклучен меѓу десетте најдобри филмови за 2022 година од страна на Националниот одбор за рецензија и Американскиот филмски институт.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ