Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

22 март 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Јапонија смета дека некои од овие острови се нивна територија.

Овој потег е дел од поширокото зајакнување на одбраната на Русија во нејзините огромни региони на Далечниот Исток, рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу, делумно како одговор на, како што ги нарече, американските напори да ги „задржат“ Русија и Кина.

Шојгу разговараше со највисоките руски воени лидери еден ден откако претседателот Владимир Путин и кинескиот лидер Си Џинпинг го зацементираа своето партнерство „без резерва“ на разговорите во Кремљ со договори за подлабока енергетска и воена соработка.

„За да ги држат Русија и Кина, Соединетите Држави значително го зголемуваат своето воено присуство во азиско-пацифичкиот регион, ги зајакнуваат политичките и воените врски со сојузниците, продолжувајќи да создаваат нова американска безбедносна архитектура во регионот“, рече Шојгу, а снимка од неговиот говор е објавена од руското Министерство за одбрана.

Шојгу рече дека системот Бастион ќе ја зајакне руската безбедност околу Курилските острови. Јапонија, близок сојузник на САД, тврди дека четирите јужни Курилски острови биле заземени од советските сили на крајот на Втората светска војна.

Јапонија не претендира на Парамушир, еден од северните Курилски Острови. Тоа прашање ги спречи Москва и Токио да потпишат мировен договор со кој официјално би се ставиле крај на непријателствата.

Руските вооружени сили на истокот од земјата добија околу 400 парчиња модерна воена опрема во текот на изминатата година, вклучувајќи авиони СУ-57 и противвоздушни ракетни системи, рече Шојгу.

„Воените способности на Источниот воен округ значително се зголемија“, рече тој.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ