Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Продолжува изборот на поротници за судењето на Трамп, половина е 96-те се откажаа

16 април 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Уште пет потенцијални поротници се отпуштени од историското кривично судење на Доналд Трамп, додека адвокатите се обидуваат да изберат комисија од 12 жители на претежно демократскиот Менхетен за објективно да го сослушаат случајот на поранешниот републикански претседател на САД, пренесува Ројтерс.

Досега, процесот на избор на жири ги истакна предизвиците на оваа задача. Околу половина од 96-те потенцијални поротници повикани вчера беа разрешени бидејќи рекоа дека не можат објективно да му судат на бизнисменот, кој стана политичар.

Оние кои беа отпуштени денеска рекоа дека имале проблеми со закажувањето, загриженост за балансирање на службата поротник со работата или дека размислувале и одлучиле дека не можат да бидат фер.

Меркан ослободил еден поротник кој рече дека многу од неговото семејство, пријатели и финансиски колеги се републиканци и дека му е тешко да биде фер.

„Бидејќи се во светот на финансиите и сметководството, многу луѓе имаат тенденција интелектуално да се приклонуваат кон републиканците“, рече поротникот, кој пораснал во Тексас. „Иако мислам дека можам да бидам фер, може да има имплицитна пристрасност кон тоа.“

Поротниците на кои им беше дозволено да останат откако денеска одговараа на прашања вклучуваа менаџер на средства во Лазард, кој по потекло е од Мексико и сака да нурка и скија, и корпоративен адвокат од Орегон кој планинари и трча во слободното време и ги чита Њујорк Тајмс.

Трамп, облечен во сина вратоврска, повремено држеше парче хартија пред лицето додека поротниците ги читаа одговорите на списокот од 42 прашања. Повремено зеваше и се потпираше на столот.

Њујорчанецот, кој сега живее на Флорида, Трамп беше на удар на градските таблоиди со децении пред да ја освои претседателската функција во 2016 година. Но, како републикански политичар, тој никогаш не можеше да смета на гласовите на градот со голема мера под контрола на демократите.

Окружниот обвинител на Менхетен, демократот, Алвин Брег, го обвини Трамп за 34 кривични дела за фалсификување деловни досиеја за да ги прикрие плаќањата на порно актерката Сторми Даниелс непосредно пред изборите во 2016 година, која тврдеше дека имала сексуална средба со Трамп околу една деценија порано.

Трамп се прогласи за невин и негира дека средбата се случила.

Во други јурисдикции, тој е обвинет за лошо постапување со доверливи информации и обид за поништување на неговата загуба од демократот Џо Бајден во 2020 година. Но, овој случај можеби е единствениот што ќе оди на суд пред Трамп повторно да се соочи со Бајден на изборите на 5 ноември.

Доколку биде осуден, Трамп сепак би можел да се кандидира за функцијата и да биде претседател доколку победи. Но, анкетата на Ројтерс/Ипсос покажа дека половина од независните и четвртина од неговите републикански поддржувачи ќе гласаат против него доколку бидат осудени.

Трамп се смета себеси за невин во сите четири кривични случаи и вели дека тоа се заговори на демократите на Бајден за политички да го неутрализираат.

Иако случајот Њујорк се фокусира на настани што се случиле пред повеќе од седум години, обвинителите се обидуваат да го сметаат Трамп одговорен и за поновите дејствија.

Вчера, тие побараа Трамп да биде казнет со по 1.000 долари за три објави на социјалните мрежи овој месец кои ги критикуваа Даниелс и Мајкл Коен, поранешен советник на Трамп, кој се очекува да биде клучен сведок во судењето.

Според забраната за говор наметната од Меркан, на Трамп му е забрането да дава изјави за сведоци, судски персонал и членови на семејството кои би можеле да го нарушат случајот. Адвокатот на Трамп, Тод Бланч, рече дека поранешниот претседател само одговара на нивните критики.

„Утврдувањето на кривичното непочитување, наметнувањето санкции и јасните предупредувања од овој суд се минималните неопходни мерки за да се постигне оваа неопходна цел“, рекоа обвинителите во судската пријава објавена денеска.

Зборувајќи со новинарите пред да влезе во судницата, Трамп рече дека е неправедно што му се суди наместо да се фокусира на кампањата.

„Ова е судење што никогаш не требаше да започне“, рече тој.

Изборот на поротата се очекува да трае до крајот на неделата, а судењето е предвидено да трае најмалку до мај.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ