Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Пораснаа цените на златото поради тензијата на Блискиот Исток

2 април 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

На американскиот пазар фјучерсите на златото поскапеа за 1,1 отсто, на 2.281,15 долари за унца.

Се верува дека инвеститорите биле поттикнати да купат злато од израелскиот воздушен напад врз иранскиот конзулат во сириската престолнина Дамаск, во кој загинаа висок ирански воен командант и неколку дипломати.

На трговијата во текот на денот би можеле да влијаат и податоците за нарачките во американската индустрија во февруари и оставката на функционерот на американската централна банка.

Претседателот на ФЕД, Џером Пауел треба да одржи говор в среда. /МИА

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ