Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Полицијата од САД застрела киднапирано девојче, додека трчало кон нив за помош (ВИДЕО)

2 април 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Савана Гризијано, која била киднапирана од нејзиниот татко, била убиена од полицајците на 27 септември 2022 година, додека еден од нивните колеги ги молеше да престанат да пукаат, покажуваат новообјавените снимки, објави Дејли Меил.

На видеото се гледа како девојчето ги слуша инструкциите на полицијата и се движи полека, на сите четири, по автопатот во Калифорнија кога почнуваат да одекнуваат истрели.

Полицаецот, кој се засолнил зад возилото, се слуша како вика: "Престани да пукаш во неа. Тој е во автомобилот, застани, таа е добро, тој е во колата.

Полицајците претходно тврдеа дека Савана била застрелана бидејќи носела тактичка опрема и отвориле оган кон нив, но на видеото јасно се гледа дека девојчето било невооружено.

Предупредуваме, видеото е вознемирувачко!

Савана била киднапирана од нејзиниот татко Ентони Џон Грацијано, кој претходно ја убил својата поранешна сопруга Трејси Мартинез.

Застрашувачките снимки од пукањето биле објавени вчера, откако новинарите го побарале тоа според Законот за јавни досиеја во Калифорнија.

Медиумите потсетуваат дека за девојчето било издадено килибарно предупредување кога била убиена нејзината мајка Трејси. Полицајците брзо реагирале кога цивил ги забележал таткото и ќерката и се обидел да го запре возилото на Ентони Грацијано нешто пред 11 часот. Тогаш Ентони пукал во нив со полуавтоматско оружје, изјавија претставници на одделот на шерифот.

Патролите го следеле возилото околу 80 километри додека таткото продолжил да пука во нив пред Грацијано да се обиде и да не успее да го превезе своето возило преку надвозникот. Полицијата тогаш тврдела дека можеби и Савана пукала од возилото.

Ентони го запрел возилото покрај автопатот, на околу 100 километри од Лос Анџелес.

Новообјавената снимка вклучува камера од хеликоптер на одделот на шерифот и покажува дека Грацијано се обидува да се сврти назад на патот додека повторно пука.

Потоа може да се види Савана како излегува од автомобилот, а полицаецот може да се слушне како вели преку радио: „Девојката е излезена, девојката излезе. Таа е на совозачката страна“.

Савана најпрвин клечи, но потоа почнува брзо да се движи кон полицајците кога наеднаш одекнува истрел...

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ