Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Најмалку 2.000 луѓе се затрупани во свлечиште во Папуа Нова Гвинеј (ВИДЕО)

27 мај 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Повеќе од 2.000 луѓе се затрупани во лизгање на земјиштето во населба на северот на Папуа Нова Гвинеја, соопшти денеска Националниот центар за природни катастрофи на Папуа Нова Гвинеја.

„Свлечиштето затрупа повеќе од 2.000 луѓе, доведе до големо уништување на згради и предизвика големи шокови во економијата на земјата“, се наведува во писмото испратено од Центарот до Обединетите нации.

Падот на планината во петокот рано наутро за време на силен дожд збриша раздвижено село во провинцијата Енга, при што штетата се протега речиси еден километар, објавија набљудувачите.

Досега се извлечени помалку од десет тела, а напорите се отежнати поради урнатините длабоки 10 метри на некои места и недостатокот на соодветна опрема.

Локалните медиуми објавија дека еден пар бил извлечен жив од урнатините, бидејќи нивниот дом, на работ на погодената област, не бил целосно затрупан.

Персоналот за итни случаи распореден во регионот има приоритет на евакуацијата на луѓето од областите каде што условите остануваат небезбедни, изјавија официјални лица за Би-Би-Си.

Австралија е еден од најблиските соседи на Папуа Нова Гвинеја и долго време ѝ нуди безбедност и поддршка.

Отпадоците од лизгање на земјиштето, кои вклучуваат големи камења, дрвја и поместена почва, во некои области се длабоки и до 10 метри.

Повеќе од 150 куќи се затрупани, а околу 1.250 луѓе се раселени.

Свлечиштето го блокира пристапот до автопатот, поради што до областа може да се стигне само со хеликоптер.

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја, Џејмс Марапе изјави дека во потрагата по преживеани и пружање помош учествуваат припадници на итните служби, војската и комуналните служби.

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ