Vreme.mk - Дознај на Време.

Свет

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

11 јуни 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Социјалистите, зелените, комунистите и екстремно левичарската партија ЛФИ во заедничка изјава повикаа на алтернатива на Макрон и борба против расистичкиот проект на екстремната десница. Најавија и дека ќе поддржат заеднички кандидат во првиот круг од изборите во сите изборни единици.

Француската левица и претходно соработуваше, но во последните две години тие се разидоа поради различните позиции во однос на војната во Украина, но и она што се случува во Појасот Газа.

Францускиот претседател Макрон повика на вонредни парламентарни избори откако неговата партија претрпе тежок пораз на европските избори во неделата.

Според првите анкети, досега водство има Националниот собир на Марин Ле Пен. /МИА

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ