Vreme.mk - Дознај на Време.

Спорт

Мајорка казни свој навивач поради расистичка навреда кон ѕвездата на Реал

22 март 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

На навивач на Мајорка му е одземено членството на три години откако било потврдено дека на расна основа го навредил Винисиус Жуниор, фудбалерот на Реал Мадрид, како и Самуел Чуквезе на Виљареал.

Шпанската комисија за борба против насилството и расизмот веќе предложи казна за овој навивач. Истата гласи 4.000 евра и еднагодишна забрана за пристап на стадионите. Во последно време бразилскиот фудбалер на Реал е во епицентарот на расистички напади. Ваљадолид казни веќе 12 навивачи со одеземање на сезонските билети.

Инаку се уште се трага по навивачите на Атлетико кои пред градското дерби против Реал закачија кукла со ликот на Винисиус на еден од мостовите во Мадрид.


sportmedia.mk

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ