Vreme.mk - Дознај на Време.

Спорт

Клосе нов тренер на некогаш славниот германски клуб!

11 јуни 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Легендарниот Мирослав Клосе и официјално е нов шеф на стручниот штаб на Нирнберг. Клуб кој некогаш важеше за еден од гигантите во германскиот фудбал а сега тавори веќе неколку години во второлигашкото друштво.

Инаку ова за Клосе ќе биде втор клуб во неговата тренерска кариера, претходно го водеше австрискиот Алтах.

Ова е сјаен клуб. Има традиција, страст, армија навивачи – тоа го респектирам. Затоа и ја прифатив оваа понуда“ изјави Клосе.

Инаку пред две децении и повеќе, за Нирнберг настапуваше и нашиот Саша Ќириќ.


sportmedia.mk

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ