Vreme.mk - Дознај на Време.

Спорт

Италија, Словенија и Чешка извадија билети за ЕП

20 ноември 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

 

Уште две репрезентации се пласираа на Европското првенство кое идната година ќе се одржи во Германија. Од нашата група Ц, Италија одигра без голови против Украина во Леверкузен и тој бод беше доволен за „Аѕурите“ да го сочуваат второто место поради подобрата гол-разлика во однос на Украина (и двете репрезентации завршија со по 14 бодови).

На Чесите им требаше барем бод против Молдавија за да го извадат билетот за ЕП, а тие со стил влегоа на турнирот со победа од 3:0.
И Словенија се враќа на големата сцена. Словенечките фудбалер по 23 години ќе играат на ЕП, а тоа го изборија вечерва со победата над директниот конкурент Казахстан со 2:1.

РЕЗУЛТАТИ
АЛБАНИЈА – ФАРСКИ ОСТРОВИ               0:0
ЧЕШКА – МОЛДАВИЈА   3:0
САН МАРИНО – ФИНСКА            1:2
МАКЕДОНИЈА – АНГЛИЈА            1:1
СЕВЕРНА ИРСКА – ДАНСКА         2:0
СЛОВЕНИЈА – КАЗАХСТАН           2:1
УКРАИНА – ИТАЛИЈА     0:0


sportmedia.mk

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ