Vreme.mk - Дознај на Време.

Спорт

Асистентот на Клоп седна на клупата на клубот со 11 едноподруго учества во ЛШ

15 мај 2024
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Долгогодишниот асистент на Јирген Клоп во Ливерпул, Пеп Линдерс седна на клупата на австрискиот Ред Бул Салцбург. Од клубот ја објавија зделката со холандкиос тренер кој потпиша договор за три сезони.
Линдерс ќе земе со себе си уште еден тренер од екипата на Клоп – Витор Матош, кој помина пет години на „Енфилд“.
За 41-годишниот стратег ова е втор обид да се проба како тренер. Во јануари 2018 година го напушти Ливерпул за да го предводи НЕЦ Нијмеген. Тамо се задржа само три месеци, а потоа се врати на „Енфилд“.
Линдерс работеше на „Енфилд“ уште пред да дојде Клоп кога му беше помошник на Брендан Роџерс. Салцбург освои 11 едноподруго титули во Австрија и има 11 едноподруго учества во ЛШ.


sportmedia.mk

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ