Vreme.mk - Дознај на Време.

Профил

Има ли живот после фудбалот – кога зелената чоја ќе го замени зелениот тревник

1 јуни 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Има ли живот после фудбалот – кога зелената чоја ќе го замени зелениот тревник.

Депресијата демне зад аголот за голем број фудбалери по завршувањето на нивните кариери. Загарантирана егзистенција, можноста да се биде турист доживотно изгледа примамливо за обичните смртници кои едвај врзуваат крај со крај, но не и за оние кои биле во турбо брзина до четириесеттите.

Неколку прочитани книги и многу пари, по задоволување на сите исконски нагони, автопатот е бесмислено проследен со алкохол, дрога и коцкање, па кој преживее – преживее.

Судбината на поранешниот капитен на Рома, Франческо Тоти е класичен пример за голем фудбалер кој не успева да го најде своето место по завршувањето на неговата фудбалска кариера. И не може да се каже дека не се обидел. Ништо не помогна. Само во последните неколку месеци, според сознанијата на надлежните италијански органи, Тоти оставил 1.300.000 евра во казино во Монте Карло.

Споменик на Џорџ Бест, Денис Лоу и Боби Чарлтон пред Олд Трафорд во Манчестер

Нема разлика помеѓу бојата на фудбалскиот терен и бојата на масата за коцкање. И адреналинот делува на сличен начин, без разлика дали се работи за победа или пораз, и затоа не изненадуваат резултатите од истражувањето кои покажуваат дека фудбалерите имаат три пати поголема веројатност да станат зависни од коцкање отколку, релативно кажано, обичните луѓе.

Не е тајна дека пред видео игрите за возрасни, интернетот, социјалните мрежи, стримингот, спортистите времето го поминувале со играње карти, особено за време на тренинг, карантин или патување. Тоа не беше само играње карти за забава или телевизиски камери, како познатата игра на бришули меѓу претседателот на Италија Сандро Пертини и тогаш свежиот светски фудбалски шампион, тренерот Енцо Беаркоте и двајцата капитени Дино Зоф и Франко Каузи, во претседателскиот авион на враќање од Мадрид за Рим во летото 1982 година. Напротив, секогаш има во што да се игра, а секогаш има некој што сака да се „вади“.

Крајот на кариерата, особено на големите играчи крунисани со слава, популарност, богатство, трофеи, победи, секогаш е трауматичен, без разлика дали ќе се случи прерано или предоцна. Згора на тоа, колку подолго трае кариерата, толку е поголема опасноста да се подлегне на адреналинското вбризгување на карти, рулет, бинго, обложувалници, „една рака Џек“ (слот машини).

Навивачите на Рома со слики од нивниот капитен Франческо Тоти

Не е лесно да се промени животот на крајот на четвртата или на почетокот на петтата деценија. Фудбалот не е професија како сите други, не само поради можноста да се заработат големи суми на пари. Станува збор за начин на живот, од натпревари кои на секои три или четири дена нудат огномет искуства со ендорфин до се друго што следи (забави, поминување време, секс). Во споредба со таквиот начин на живот, ако нема интелектуална надградба, сè изгледа бледо, млако и млитаво.

Никому не му е лесно да забави и да влезе во рутината на монотоното, секојдневие по дваесет и кусур години живеење во петта брзина.

Некој кој е навикнат неколку десетици илјади луѓе да го извикуваат неговото име и да го доживуваат како полубог, а чиј телефон не престанува да ѕвони, и со повици и со пораки, честопати не е подготвен за тишината на неделните попладневни часови и телефонски повици од работниците во телефонскиот сектор, маркетери кои деноноќно малтретираат клиенти на мобилни оператори за мизерни плати.

Жерар Пике и Шакира 2015.

Се повеќе фудбалери продолжуваат да ја бркаат топката во доцните триесетти, па дури и по четириесеттата година бидејќи го одложуваат колку можат денот кога барем така мислат, ќе им заврши најубавиот дел од животот.

Клинот ја чека копачката

Долг е списокот на случаи на големи играчи и капитени кои буквално се принудени да ги закачат копачките на клинец, овде ќе се ограничиме само на италијански, иако феноменот е глобален.

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели, една година однапред мораше јавно да објави дека кариерата на тогаш 38-годишниот Алесандро Дел Пјеро ќе ја заврши во редовите на Старата дама за да не мора да го продолжи договорот на „Пинтурикио“ до 40 годишна возраст. Дел Пјеро не се откажа и продолжи да игра во Австралија и Индија до својата четириесетта.

Златан Ибрахимовиќ (41) ја слави титулата на Милан, мај 2022 година

Хавиер Занети неволно се согласил да се прости од фудбалот на 41 година, и тоа дури кога Интер му ветил потпретседател во клубот.

Франческо Тоти две години водеше војна со управата на Рома и тренерот Лучијано Спалети, за која беше напишана книга и снимена телевизиска серија, бидејќи не сакаше да се помири со фактот дека неговото време заврши.

Џанлуиџи Буфон се уште пружа отпор, и покрај убавината од 45 години, тој се уште стои меѓу стативите на Парма (италијанската второлигаш) и најавува дека има намера да „се фрла“ по теренот до педесетата.

Џанлуиџи Буфон пред Един Џека на натпреварот помеѓу Интер и Парма, 10 јануари 2023 година

Уште пред да му заврши кариерата, Буфон загуби добар дел од парите што ги заработи – на коцкање. Поранешниот голман на италијанската и репрезентацијата на Јувентус никогаш не ја криел својата склоност кон коцкањето, а неговото „хајленд“ фудбалско патување не е само начин да заработи, туку и да заштеди што е можно повеќе од неговата „страст“.

Не можат сите играчи да станат тренери, менаџери или функционери во клубовите и фудбалските асоцијации: нема толку многу места колку што има фудбалери, а малкумина успеваат да се докажат на други полиња. Угостителските објекти или недвижниот имот остануваат врвен опсег, а во последно време земјоделските фарми: лозја и производство на вино или здрава храна.

На пример, можеме да сметаме на прстите на играчите со две раце кои знаеле да играат во други области од животот, како што се Џани Ривера (тој беше државен секретар во Министерството за одбрана), Џорџ Веа (претседател на Либерија) или Демијан Томази, новоизбраниот градоначалник на Верона.

Жорж Веа, претседател на Либерија, во салата на Генералното собрание во Обединетите нации, 22 септември 2022 година.

Освен со дриблингот, Џорџ Бест влезе во историјата и со забелешка колку хумористична, толку и трагична, која стана еден вид негов епитаф: „Повеќето пари ги потрошив на алкохол, жени и брзи автомобили, а останатото го профуќкав“.

“Џаба вам новци, моји синовци“

Во потрага по смисла, но пред се по силните емоции кои го карактеризираат нивниот прв дел од животот, добар дел од поранешните фудбалери се препуштаат на пороци и однесувања кои ги надминуваат вообичаените рамки. Коцкањето е едно од најчестите бидејќи добар дел се запознава со овој порок во текот на својата играчка кариера и за разлика од другите „забави“ нуди најинтензивни и незаборавни емоции, до последното евро или милиони долгови.

Долг е списокот на фудбалери кои си ги уништија животите, потрошија чудесни суми на пари и прилично се расфрлаа со сето она што го стекнаа низ годините. Клучната разлика помеѓу зелениот тепих и зелената чоја е што првиот носи пари и долгорочни задоволства, додека вториот вади пари од сметката и задоволствата се кратки и ретки. Вистина е дека понекогаш победувате на коцка, но завршната сметка е секогаш во минус.

Топ модели во казиното во Дортмунд

Фудбалерите, особено оние кои припаѓаат на големата категорија, на спортските боишта се одликуваат со луцидност, рационалност, лукавство и способност да ги предвидат потезите на противникот, како и секогаш да имаат добра алтернатива. Меѓутоа, во казината ги губат сите тие квалитети и предности и стануваат лик и подобие на Алексеј Иванович и „бабушка“ Антонида Василевна (јунаците на романот „Коцкар“ од Фјодор Достоевски).

Лудопатијата, лудоманија или зависност од коцкање е сериозна болест. Лесно се потценува, повеќе се смета за слабост на карактерот, порок или минлива епизода, поради што произведува уште подлабоки и посериозни последици, не само врз зависникот туку и врз неговата најблиска околина. Ништо не може да ги исцеди сметките толку брзо и темелно како коцкањето: ниту сопружниците, љубовниците, дрогата, алкохолот, деловните комбинации или неуспешните инвестиции.

Нејмар на Европскиот турнир во покер, во казиното во Барселона во 2015 година.

Проклетството на Тоти

Проблемот со коцкањето излезе на површина бидејќи италијанската агенција за спречување перење пари мораше да ги провери огромните суми пари што капитенот на Рома Франческо Тоти ги уплатил на сметките во казината во Монте Карло, Лас Вегас и неговите пријатели.

Поранешниот капитен на Рома е класичен пример за голем фудбалер кој не успева да го најде своето место по завршувањето на неговата фудбалска кариера. Не може да се каже дека не се обиде: се обиде да биде спортски функционер, отвори агенција за управување, се разведе со сопругата со која има три деца, најде нова свршеница со која сака да основа ново семејство, се промени неговото место на живеење, ја започна т.н „Ролекс војна“ со Илари Блази (шоу-девојката со која е во процес на развод), така наречена затоа што се пожалил дека Блази му ја зел колекцијата скапи часовници, додека тој за возврат ги земал дизајнерските чанти и облека на ТВ водителката.

Ништо не помогна. Првото јавно појавување на Тоти со неговиот нов партнер беше токму во кнежевството на Азурниот брег каде што по гледањето на натпреварот помеѓу Монако и Клермон цела вечер ја помина во ексклузивната „Сал Бланш“ на казиното во Монте Карло, каде што поранешниот ас на Рома влегува како „платинест“ клиент.

Франческо Тоти 2019.

Само во последните неколку месеци, според сознанијата на надлежните италијански органи, Тоти уплатил 1.300.000 евра на сметката на „Societe financiere d’encaissement“ во Монте Карло. На сите проверки објаснувањето за уплатата гласи: „Финансирање на вечерите што некоја позната личност сака да ги поминува во казина на кнежевството“.

Страста на Тоти за коцкање е толку голема што често изнајмува приватни авиони за да го превезат од Чампино (помал римски аеродром) до Азурниот брег.

Од казино до казино

Честите посетители на Монте Карло се исто така активни играчи. Војчех Шчесни мораше да го напушти Арсенал поради страста за коцкање, но не се откажа да помине неколку часа во најпознатото европско казино кога му се укажа шанса. Полскиот голман, додека беше во Рома, често одеше со својот тогашен клупски колега Раѓа Најнголан во Монте Карло, додека Белгиецот во времето кога играше за Интер, го посети блиското казино во Лугано каде, според негово признание, загубил 150.000 евра за неколку часа. Меѓу чековите на Тоти е и еден од 180.000 евра на име коцкарски долгови „Нинџа“.

Војчех Шчесни

Марио Балотели ја поминал последната ноќ пред неговото неславно заминување од Манчестер Сити во локално казино, освојувајќи 28.000 фунти на рулет, а потоа му подарил 1.000 фунти на првиот бездомник на кој наишол.

Артуро Видал изгуби толку многу пари за една ноќ што видно изнервиран го удри своето „ферари“ на излезната капија од казиното.

Поранешниот англиски ас Вејн Руни загуби половина милион евра во блек џек за два часа. Сепак, „ракот на раната“ на Руни е покерот во кој загуби цело богатство, често играјќи во друштво на Кристијано Роналдо, чии загуби беа значително помали.

Вејн Руни

За разлика од Руни, Жерар Пике, неодамнешен играч на Барселона и поранешен партнер на Шакира, е доказ дека има нешто во приказната за љубовта и коцката. Пике е толку добар во покер што заработува играјќи турнири.

Нејмар има намера да тргне по неговите стапки. Покрај тоа што веќе „тренира“ играње покер, бразилската ѕвезда на ПСЖ најави дека по завршувањето на фудбалската кариера ќе се посвети на играње покер турнири ширум светот.

Депресијата демне зад аголот за голем број фудбалери по завршувањето на нивните кариери. Загарантирана егзистенција, можноста да се биде турист доживотно изгледа примамливо за обичните смртници кои едвај врзуваат крај со крај, но не и за оние кои биле во турбо брзина до четириесеттите. Неколку прочитани книги и многу пари, по задоволување на сите исконски нагони, автопатот е бесмислен проследен со алкохол, дрога и коцкање, па кој преживее – преживее.

(Vecer.mk VIA)

 

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ