Vreme.mk - Дознај на Време.

Спорт

Де Бруин е новиот капитен на репрезентацијата на Белгија

2 јуни 2023
vesnik-fb-blue
vesnik-twitter-blue
Slika

Кевин Де Бруин е новиот капитен на белгиската репрезентација. Белгискиот фудбалски сојуз синоќа ја потврди одлуката на селекторот.

31-годишниот Де Бруин е нов капитен, откако поранешниот капитен Еден Азар ја заврши репрезентативната кариера по завршувањето на Светското првенство во Катар.

Белгискиот фудбалски сојуз информира и дека голманот Тибо Куртоа и напаѓачот Ромелу Лукаку се новите заменици капитени во националниот тим.

Белгија ги започнува квалификациите за Европското првенство во петок со меч против Шведска на „Френдс арената“ во Стокхолм.


sportmedia.mk

© Сите права на објавата се на Vreme.mk

ПРОФИЛ