Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Независен

Концерт во спомен на маестро Александар Џамбазов на „Охридско лето“

Независен | ново


Почнува јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик

Независен | 22 минути


Мал процент на откажани летови на македонските аеродроми, зголемени трошоците за патување

Независен | 30 минути


Астрономски календар

Независен | 30 минути


Министерот Спасовски во посета на Крушево

Независен | 30 минути


Портрет на Лидија Димковска на 34. Поетска ноќ во Велестово

Независен | 30 минути


„Отворен ден“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје

Независен | 30 минути


Повредена мечка на потегот Јанче- Ростушки Мост, може да биде агресивна

Независен | 30 минути


Сончево и многу топло

Независен | 30 минути


Големо невреме во Европа, се зголемува бројот на загинати, погодени и земји во регионот

Независен | 7 часа


Цената на гасот во ЕУ е седум пати повисока отколку во САД

Независен | 8 часа


Часовник вреден 70.000 евра украден од Левандовски и закопан во близина на базата на Барселона

Независен | 9 часа


Битиќи: Оваа сезона не би требало да има рестрикции на струјата

Независен | 10 часа


Вашингтон пост: САД ги предупредија сојузниците за планот на Путин уште во октомври 2021

Независен | 11 часа


Османи: Нема триумфализам во Бугарија, „слави“ само една маргинална група

Независен | 11 часа


За време на пандемијата државните институции купиле 150 луксузни возила

Независен | 11 часа


Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција ќе стартува од 1 октомври

Независен | 11 часа


Русија распореди борбени авиони со хиперсонични ракети во Калининград

Независен | 11 часа


Бујар Османи го осуди исвиркувањето на македонскиот јазик

Независен | 11 часа


Утврдени неправилности во правен субјект за одгледување канабис за медицински цели од кумановско

Независен | 11 часа


Поетска ноќ во Велестово по 34. пат

Независен | 12 часа


Нови 491 случај со Ковид-19, пријавени осум починати лица

Независен | 12 часа


Танц со ѕвездите: 7 танцови движења на светските лидери (рангирање)

Независен | 13 часа


За ВИП и за фанови – се отвори првата продавница на H&M во Скопје

Независен | 14 часа


Владата е 100 отсто транспарентна според Центарот за граѓански комуникации

Независен | 15 часа


Инфлацијата во ЕУ и во еврозоната на ново рекордно ниво

Независен | 15 часа


„Фајненшл тајмс“: Европските банки го обновуваат тргувањето со руски обврзници

Независен | 15 часа


Симулација: Вака би се проширила радијацијата од нуклеарната централа Запорожје (видео)

Независен | 15 часа


ВМРО-ДПМНЕ како да е од 1945-та, кажува кој треба да добие културна награда

Независен | 15 часа


Концерт на КУД „Св. Јурај“ од Хрватска во Градски парк

Независен | 16 часа


Уште една мистериозна смрт на руски бизнисмен во САД – поради Навални беше во егзил

Независен | 16 часа


Дизелот поскапува за 2 денари, цената на бензинот не се менува

Независен | 16 часа


Историската комисија реагира: Критиките кон нас се лаги и манипулации

Независен | 16 часа


Во Србија има 31 заболен од мајмунски сипаници

Независен | 16 часа


(Видео) Премиерката на Финска на забава, видеото ја бранува јавноста

Независен | 17 часа


Сега и Агенцијата за млади и спорт ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Независен | 17 часа


Се отвора 13. Македокс, земја во фокус е Чешка

Независен | 17 часа


Пендаровски: Нема поцврста врска од таа на војникот со државата

Независен | 17 часа


Охридски пливачки маратон ќе има, ќе го организира општината

Независен | 18 часа


Орден за воени заслуги за Трајан Гоцевски, Логистичката база на Армијата и Организацијата на резервни офицери

Независен | 18 часа


Финални намалувања и најубавото лето досега со „Фешн груп“

Независен | 18 часа


Белградски актери со „Војна и мир“ на „Охридско лето“ – Толстој се уште не тера да размислуваме

Независен | 18 часа


Дали Ким Кардашијан и Ријана се новите Келвин, Ралф и Дона?

Независен | 18 часа


Ковачевски го честиташе јубилејниот 30-ти роденден на Армијата

Независен | 18 часа


Македонските граѓани најмалку подготвени на Балканот да ја бранат државата

Независен | 19 часа


Ени Лебовиц на удар на јавноста – критикувана за чудните портрети на судијката Кетанџи Браун Џексон

Независен | 19 часа


Газдата на автобусот што се преврте во Бугарија ќе одговара за 99 прекршоци

Независен | 19 часа


Алесандра Амброзио во Белград: Прошета по „Кнез Михајлова“ и предизвика внимание со лежерниот изглед

Независен | 19 часа


Почна отстранувањето на гаражите во центарот на Битола, власта ветува уредени простори и паркинзи

Независен | 19 часа


Јорданов: Ќе гледаме уште сеир во Македонија

Независен | 19 часа


Зголемувањето на каматите на централните банки ќе го „скроти“ ценовниот раст

Независен | 19 часа


На 48 години почина Мислав Баго, истакнат хрватски новинар

Независен | 20 часа


Аца Лукас не е дел од фестивалот „Џој Фест“, ќе пее за Денот на рударите

Независен | 20 часа


Колдплеј  и Наталија Имбруља ја почестија Оливија Њутн-Џон со песна од „Grease“ (видео)

Независен | 20 часа


Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Независен | 20 часа


Шведскиот квартет „Стенхамар“  вечерва на „Охридско лето“

Независен | 20 часа


Прв случај на мајмунски сипаници на Кипар кај лице кое не патувало во странство

Независен | 20 часа


МТСП: 20 aвгуст неработен ден за граѓаните на општините Маврово и Ростуша, Центар Жупа и Тетово

Независен | 21 часа


Чесите ќе добијат станбен додаток ако сметките надминат 30 отсто од приходите

Независен | 21 часа


Австралија и Аргентина најдобро би се справиле со последиците од хипотетичка нуклеарна војна

Независен | 21 часа


Москва се пофали со пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси

Независен | 21 часа


МТСП: Се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Независен | 21 часа


Сушата ја заострува енергетската криза

Независен | 21 часа


Босна и Херцеговина профитира од извозот на струја

Независен | 22 часа


Соланж Ноулс напиша композиција за Њујоршкиот балет – и влезе во историјата

Независен | 22 часа


Надал по поразот од Чориќ: Не одиграв најдобро

Независен | 22 часа


Напаѓачот на Ружди е изненаден дека славниот автор преживеал

Независен | 23 часа


Сушата ја загрозува иднината на традиционалните англиски градини

Независен | 23 часа


На Табановце се чека 30 минути за влез и излез, од денеска градежни работи на патот Охрид – Ресен преку Галичица

Независен | 23 часа


Не ни треба триумфално решение, туку најоптимално решение за прогресивниот данок

Независен | 1 ден