Vreme.mk - Дознај на Време.
 
Нова Македонија

Силно невреме ја погоди Љубљана, дуваше ветер над 100 километри на час

Нова Македонија | 8 часа


Три светски премиери на Сараевскиот филмски фестивал

Нова Македонија | 9 часа


Вучиќ: Тежок ден е зад нас, ќе продолжам да се борам за мир и стабилност

Нова Македонија | 9 часа


Битиќи: Оваа сезона не би требало да има рестрикции на струјата

Нова Македонија | 9 часа


Османи: Политички центри пласираат лажни вести за решенијата на историската комисија за дневнополитичка борба

Нова Македонија | 9 часа


Цената на гасот во ЕУ е седум пати повисока отколку во САД

Нова Македонија | 10 часа


Ердоган: Никој не сака светот да доживее уште еден Чернобил

Нова Македонија | 10 часа


Сега не е време за кревање тензии, порача Борел

Нова Македонија | 10 часа


Mирот, стабилноста и безбедноста се обезбедени за нашата земја, вели Маричиќ

Нова Македонија | 12 часа


Во Грција потврдени 50 случаи на мајмунски сипаници

Нова Македонија | 12 часа


Зеленски побара од ОН заштита на нуклеарната централа Запорожје

Нова Македонија | 12 часа


Ковачевски се сретна со новиот амбасадор на Обединетото Кралство, Метју Лосон

Нова Македонија | 13 часа


Дизелот поскапува за два денари, цените на бензините остануваат исти

Нова Македонија | 13 часа


Активната транспарентност е најдобра превенција од корупција, порачаа од Владата

Нова Македонија | 13 часа


Осум починати и 491 новозаразени со ковид

Нова Македонија | 14 часа


Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието, вели македонскиот тим од историската комисија

Нова Македонија | 14 часа


Дел од битолскиот дом за доенчиња ќе се адaптира во детска градинка

Нова Македонија | 15 часа


АМС со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот пливачки маратон

Нова Македонија | 15 часа


Невремето во Неготино не може да се нарече торнадо, кај нас се забележуваат воздушни вртлози, објаснуваат експертите

Нова Македонија | 15 часа


„Шаоми“ претстави функционален хуманоиден робот

Нова Македонија | 16 часа


Среќен Британец ќе патува во Шпанија и во Португалија да дегустира вино

Нова Македонија | 16 часа


Човештвото не ги сфаќа сериозно климатските промени

Нова Македонија | 16 часа


Филмскиот сектор има потреба од подобра соработка со локалната самоуправа

Нова Македонија | 16 часа


Конкурсот за поетската награда „Aнтево перо“ во завршна фаза

Нова Македонија | 16 часа


Децата повредени во несреќата со српскиот автобус можат безбедно да се превезат

Нова Македонија | 16 часа


Општина Охрид ќе направи сѐ за да се одржи пливачкиот маратон, ќе се бара помош и од легендите, неизвесеност поради наградниот фонд

Нова Македонија | 16 часа


Со обучени и посветени патриоти АРМ се справи со косовската и мигрантската криза, како и со воен конфликт

Нова Македонија | 16 часа


Холивуд исправи неправда стара половина век

Нова Македонија | 16 часа


Бугарското МНР ја поздравува работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

Нова Македонија | 16 часа


Среќни сме што по две години ќе имаме фестивал без рестрикции и со многу гости

Нова Македонија | 16 часа


Во Србија има 31 заболен од мајмунски сипаници

Нова Македонија | 16 часа


Стефановски: Отсекогаш имало проблеми со организацијата на Охридскиот пливачки маратон, но годинава тие се поголеми поради претходни пропусти

Нова Македонија | 17 часа


Маестрална изведба на „Војна и мир“ со актерите од Народниот театар Белград

Нова Македонија | 17 часа


Стоте најголеми компании во земјава лани заработиле 735,5 милиони евра

Нова Македонија | 17 часа


Вработените во РЦУК и ДЗС Кичево го исчистија дворното место од нивниот објект

Нова Македонија | 17 часа


Општина Битола почна да ги отстранува монтажните гаражи зад ЈАТ

Нова Македонија | 17 часа


Крај за ерата на недостиг од суровини

Нова Македонија | 17 часа


Како да се спречат стоковно-пазарните шпекулации

Нова Македонија | 18 часа


НАТО и ЕУ го губат трпението со Вучиќ и Курти кои не се согласуваат речиси за ништо

Нова Македонија | 18 часа


Македонскиот јазик рангиран во групата јазици што потешко се усвојуваат

Нова Македонија | 18 часа


Квартетот „Стенхамар“ вечерва за публиката на „Охридско лето“

Нова Македонија | 19 часа


Европските влади нудат поддршка за справување со енергетската криза

Нова Македонија | 19 часа


Владата во Лондон соочена со рецесија

Нова Македонија | 19 часа


Ердоган чекори по тенка линија како „двоен агент“ во војната во Украина

Нова Македонија | 19 часа


Кошаркарите убедливо поразени од Црна Гора

Нова Македонија | 19 часа


Градоначалникот Герасимовски го потпиша зголемувањето на платите во Општина Центар

Нова Македонија | 19 часа


Општина Кисела Вода ќе им ги субвенционира сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства

Нова Македонија | 19 часа


Македонија испушти можност за висок пласман

Нова Македонија | 19 часа


Градоначалникот на Општина Карпош со краток пресек на работењето на општината

Нова Македонија | 19 часа


Аца Лукас не е дел од „Џој Фест“, ќе пее за Денот на рударите, уверува градоначалникот на Крива Паланка

Нова Македонија | 19 часа


Се бара решение за Охридскиот пливачки маратон по најавеното откажување

Нова Македонија | 19 часа


Цаките се во препораките

Нова Македонија | 19 часа


Како се создаваше македонската армија

Нова Македонија | 19 часа


Возбудлив напредок го очекува женскиот фудбал

Нова Македонија | 20 часа


Фаворитите победнички на почетокот

Нова Македонија | 20 часа


Сушата се заканува да ја лиши Европа од клучниот извор на енергија среде криза

Нова Македонија | 20 часа


Русија тврди дека се подготвува напад врз „Запорожје“, а Украина предупредува за можен ракетен напад врз Киев

Нова Македонија | 20 часа


Сака(в)ме европеизација, добиваме – демакедонизација

Нова Македонија | 20 часа


Позитивен туризам

Нова Македонија | 21 часа


Прочитав неколку страници од „Сатанските стихови“, не ми се допаѓа Ружди, кажа напаѓачот врз познатиот писател

Нова Македонија | 21 часа


Кривично дело за безобѕирно возење, а за безобѕирно владеење?

Нова Македонија | 21 часа


Не ни треба триумфално, туку најоптимално решение за прогресивниот данок, смета Бесими

Нова Македонија | 21 часа


Учебниците по историја треба да се сменат до учебната 2024/25, опозицијата обвинува дека историските прашања се предмет на договарања

Нова Македонија | 21 часа


Сопственикот на автобусот што се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Нова Македонија | 21 часа


Овчи сипаници и ентероколити се јавуваат како најчести акутни заболувања

Нова Македонија | 21 часа


Битиќи за исвиркувањето на македонскиот јазик: Сѐ уште не сме дораснати да ги прифаќаме различностите

Нова Македонија | 1 ден


Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Нова Македонија | 1 ден


Руската амбасада во САД бара визи за Лавров и сите членови на руската делегација за седницата на ГС на ОН

Нова Македонија | 1 ден


Вучиќ од Брисел порача дека за Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, Курти дека сакаат во НАТО

Нова Македонија | 1 ден


НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје

Нова Македонија | 1 ден